07.08.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2009 r., sygn. II FSK 483/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Anna Znamiec, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "KOPALNIA O." sp. z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 października 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 867/07 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "KOPALNIA O." sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 31 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 października 2007 r., sygn. akt I SA/Wr 867/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "K. O." Sp. z o.o. z siedzibą w O. (zwanej dalej "spółką" lub "K. O.") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 31 stycznia 2007 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2003 r.

W uzasadnieniu orzeczenia podano, że decyzją z dnia 18 sierpnia 2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił skarżącej podatek dochodowy od osób prawnych za 2003 r. kwestionując w szczególności zaliczenie przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów odpisów na fundusz likwidacji zakładu górniczego.

Postanowieniem z dnia 4 października 2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. zwrócił sprawę organowi kontroli skarbowej w celu dokonania wymiaru uzupełniającego poprzez zmianę decyzji z uwagi na określenie zobowiązania podatkowego w kwocie niższej aniżeli wynika to z przepisów prawa podatkowego. Organ drugiej instancji wyjaśnił, że w dniu 4 lutego 1999 r. spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był zestaw krusząco - przesiewający.

Jak wynikało z faktury VAT w dniu 13 sierpnia 2002 r. spółka zakupiła wskazany przedmiot leasingu za kwotę netto 96.187 zł. W okresie od dnia 4 lutego 1999 r. do dnia 31 grudnia 2001 r. spółka wykorzystywała zestaw na potrzeby prowadzonej działalności na podstawie powołanej umowy leasingu, kwalifikując opłaty leasingowe jako koszt uzyskania przychodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne