Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2009 r., sygn. II FSK 490/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Bogusław Dauter, WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 3 października 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 463/07 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 17 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej ustalającej zobowiązania podatkowe w podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 października 2007 r., sygn. akt I SA/Łd 463/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 17 stycznia 2007 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w sprawie podatku od spadków i darowizn.
W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że decyzją z dnia 3 marca 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. ustalił wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu darowizny dokonanej przez J. K. na rzecz córki A. K. w postaci udziałów w spółce jawnej.
W dniu 21 września 2006 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. wpłynął wniosek A. i J. małżonków K. o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji. Strona argumentowała, że w niniejszej sprawie nie mogło dojść do skutecznego przekazania udziałów w spółce w drodze darowizny, a tym samym nie było podstaw do ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 10 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) przeniesienie własności w spółce jawnej możliwe jest jedynie w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi oraz na przeniesienie to wyrażą zgodę wszyscy wspólnicy (art. 10 § 2). Małżonkowie wyjaśnili, że umowa spółki jawnej w dniu dokonania darowizny nie przewidywała możliwości zbycia udziałów poszczególnych wspólników. Zapis taki zamieszczony został w zmienionej umowie spółki, przy czym zmiana ta zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym dopiero w dniu 26 kwietnia 2006 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty