Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2009 r., sygn. I FSK 423/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA del. Grażyna Jarmasz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1694/07 w sprawie ze skargi S. M.U. P. B. S. SA w upadłości na decyzję M. F. z dnia 10 lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznych w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do września 2000 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od S. M. U. P. B. S. SA w u. na rzecz M.F. kwotę [...]złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1694/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi Syndyka Masy Upadłości P. S.A. w upadłości uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznych wydanych w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do września 2000 r. oraz orzekł, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.
Jak wynikało z uzasadnienia Sądu I instancji wnioskiem z dnia 25 września 2006 r. strona skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności decyzji Pierwszego Urzędu Skarbowego w S. z dnia 3 listopada 2000 r. (dwie decyzje) i z dnia 27 czerwca 2002 r. (cztery decyzje) wydanych w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do września 2000 r., które utrzymano w mocy decyzjami Izby Skarbowej w S. z dnia 21 lutego 2001 r. (dwie decyzje) oraz z dnia 9 września 2002 r. (cztery decyzje). Zdaniem wnioskodawcy decyzje te zostały wydane bez podstawy prawnej, gdyż miało to potwierdzenie w zeznaniach jednego ze świadków oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2002 r., sygn. akt P/7/00. Naliczony tymi decyzjami i częściowo pobrany podatek akcyzowy za podstawę miał w ocenie strony skarżącej rozporządzenie, które Trybunał uznał za wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty