29.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 września 2009 r., sygn. I FSK 567/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 535/07 w sprawie ze skargi P. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 27 sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 3600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 11 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 535/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę P.L. (zwanej dalej "Skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 27 sierpnia 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r.

Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że decyzją z 27 września 2005 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił Skarżącej za poszczególne miesiące 2002 r. kwoty zobowiązań w podatku od towarów i usług, kwoty zwrotu różnicy podatku oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc. Organ kontroli skarbowej ustalił, że podatniczka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - Stacja Paliw w W., nie ewidencjonowała zakupu i sprzedaży oleju opałowego pochodzącego od firmy E. z siedzibą w B. Oddział w B. Ustaleń tych dokonano między innymi w oparciu o dowody uzyskane od organów ścigania.

Powyższa decyzja została uchylona przez organ odwoławczy decyzją z 21 lutego 2006 r., m.in. dlatego, że rozstrzygnięcie sprawy oparto na materiałach dowodowych pochodzących z postępowania karnego, które nie zostało prawomocnie zakończone, tj. z naruszeniem art. 181 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), dalej "Op". Organ odwoławczy stwierdził również, że w sprawie brak jest potwierdzenia, w obowiązujący sposób, autentyczności osób prowadzących rozmowy telefoniczne pozyskane w trakcie kontroli operacyjnej, a także potwierdzenia, że osoby te są reprezentantami firmy Euroterm oraz firmy P.L. W sprawie nie wyjaśniono też innych okoliczności związanych z zakupem oleju od firmy Euroterm i jego dalszą sprzedażą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne