Wyrok NSA z dnia 22 września 2009 r., sygn. II FSK 551/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. S.A. z siedzibą w T. obecnie działająca pod firmą "C." S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Po 1527/07 w sprawie ze skargi I. S.A. z siedzibą w T. działająca pod firmą "C." S.A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 13 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "C." S.A. z siedzibą w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 120 (słownie sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie o sygn. akt I SA/Po 1527/07 na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., powoływanej dalej jako p.p.s.a.) oddalił skargę "I." S.A. z siedzibą w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 13 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Spółka "I." S.A. z siedzibą w T. (dalej Spółka) wniosła o pisemną interpretację prawa podatkowego w sprawie uznania za koszt uzyskania przychodu odsetek od pożyczki udzielonej w celu utrzymania płynności finansowej. Spółka należy do duńskiej grupy przemysłowej F., w której występują trzy podmioty powiązane kapitałowo. Właścicielem 100 % kapitału akcyjnego w "I." jest spółka "D. E." (właściciel), a właścicielem 100 % kapitału akcyjnego w "D. E." jest spółka F. (pożyczkodawca).Spółka zamierza w ciągu 2007 roku dokonać trzech transakcji: wypłacić właścicielowi dywidendę z zysku netto za rok 2006, wypłacić właścicielowi dywidendę z zysków lat ubiegłych odłożonych na kapitale zapasowym oraz dokonać obniżenia kapitału akcyjnego w formie transferu środków pieniężnych na rzecz właściciela. Dla zachowania płynności finansowej spółka zamierza uzyskać u pożyczkodawcy pożyczki, których wartość będzie zbliżona do łącznej wartości powyższych transakcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty