08.09.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 września 2009 r., sygn. I FSK 1050/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Łd 1108/07 w sprawie ze skargi B. P. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w L. z dnia 20 lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu importu towaru 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w L. na rzecz B. P. sp. z o.o. w K. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Łd 1108/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi B. P. Sp. z o.o. w K. uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w L. z dnia 20 lipca 2007r., nr [...].

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Zaskarżoną do Sądu decyzją Dyrektor Izby Celnej uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego I w L. z dnia 28 lutego 2007r. i odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym w kwocie 3.844,20 zł, pobranej przez organ celny z tytułu importu mieszanin substancji zapachowych objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na p.o.c według zgłoszenia [...] z dnia 17 października 2002 r. oraz stwierdził nadpłatę powstałą w podatku akcyzowym z tytułu importu wskazanych wyżej towarów w kwocie 1.150 zł.

Uzasadniając swoje orzeczenie organ wyjaśnił, że w pozycji 13 załącznika nr 6 do ustawy VAT wymienione zostały wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego, z wyjątkiem drożdży /symbol SWW 2445/, natomiast skarżąca Spółka zaimportowała towar, będący mieszaniną substancji zapachowych stosowanych w przemyśle spożywczym, o zawartości alkoholu etylowego, będącego wyrobem akcyzowym mieszczącym się w grupie wyrobów o symbolu SWW 244. Stwierdzono, że na podstawie przepisu art. 54 ust. 2 powołanej ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, otrzymał delegację ustawową do określenia w drodze rozporządzenia wykazów towarów wymienionych w załącznikach nr 1 i 3, 5 i 6 ustawy w układzie odpowiadającym Polskiej Scalonej Nomenklaturze Towarowej Handlu Zagranicznego /PCN/. W związku z powyższym Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 27 grudnia 2002 r., w sprawie wykazu towarów do celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w imporcie (dalej: rozporządzenie Ministra Finansów z 27 grudnia 2001 r.). W wykazie wyrobów akcyzowych określonym w załączniku nr 4 do powyższej ustawy, pod poz. 142 wymienione zostały towary zaklasyfikowane do kodu PCN 3302, określone jako mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny /włącznie z roztworami alkoholowymi/ oparte na jednej lub na wielu takich substancjach, stosowane jako surowce w przemyśle; inne preparaty oparte na substancjach zapachowych, stosowane do produkcji napojów. Natomiast na podstawie powołanego powyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 27, poz. 269 ze zm.) (dalej: rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r.), Minister Finansów określił obniżki stawek akcyzy oraz warunki ich stosowania dla wyrobów akcyzowych importowanych. Z treści § 2 ust 1 pkt 3 wymienionego rozporządzenia wynika, że "stawki podatku akcyzowego wymienione w art. 37 ust 1 ustawy obniża się, z zastrzeżeniem ust. 2, do wysokości określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia - dla wyrobów akcyzowych importowanych". W załączniku nr 3 powołanego rozporządzenia, zawierającym Tabelę stawek podatku akcyzowego dla niektórych importowanych towarów, pod poz. 15, dla towaru klasyfikowanego do podpozycji 3302 10 Taryfy celnej i opisanego jako mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny /łącznie z roztworami alkoholowymi/ oparte na jednej lub na wielu substancjach, stosowane jako surowce w przemyśle; inne preparaty oparte na substancjach zapachowych, stosowane do wytwarzania napojów; w rodzaju stosowanych w przemyśle spożywczym i w przemyśle napojów, o zawartości alkoholu etylowego /spirytusu/ większej niż 1,2 % obj. wskazano, że pobiera się podatek akcyzowy w wysokości 4400 PLN od 1 hl 100% spirytusu w produkcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne