Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1634/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lipca 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 594/09 w sprawie ze skargi M. S. A. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. S. A. z siedzibą w R. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
1. Wyrokiem tym (z dnia 8 lipca 2009 r., III SA/Wa 594/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez M. SA z siedzibą w R. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji M. SA podała, że dokonuje nieodpłatnych przekazań należących do niej towarów, przy czym mają one związek z działalnością handlową i produkcyjną i mają miejsce podczas spotkań biznesowych, kiedy to przedstawiciele Spółki wręczają upominki obecnym i przyszłym kontrahentom. W ten sposób Spółka kształtuje i wzmacnia swój pozytywny wizerunek oraz podtrzymuje dobre stosunki handlowe z kontrahentami w celu zwiększenia przychodu. W ocenie Spółki, nieodpłatne przekazanie towarów w opisanych sytuacjach nie podlega opodatkowani podatkiem VAT, gdyż dla opodatkowania muszą być łącznie spełnione następujące warunki: brak związku pomiędzy celem nieodpłatnego przekazania towarów a prowadzonym przedsiębiorstwem oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług związanych z nieodpłatnym przekazaniem czy nieodpłatną usługą. Zdaniem Spółki, w jej przypadku spełniony jest jedynie drugi z przytoczonych warunków: prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia towaru lub usługi. Dlatego Spółka nie powinna dokonywać opodatkowania przekazanych towarów, gdyż zostały one przekazane na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty