02.12.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1375/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 459/07 w sprawie ze skargi T. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2002 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od T. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I FSK 1375/08

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Gd 459/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi T. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 lutego 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2002 r. oddalił skargę.

W uzasadnieniu podał, że organ odwoławczy po rozpatrzeniu odwołania T. B. od decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. z dnia 14 lipca 2006 r. o określeniu zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, październik, listopad, grudzień 2002 r, uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania w podatku od towarów i usług za grudzień 2002 r. i w tym zakresie umorzył postępowanie oraz utrzymał w mocy decyzje organu pierwszej instancji w pozostałym zakresie. Podstawą rozstrzygnięcia było ustalenie w toku postępowania kontrolnego, że podatnik zawyżył kwotę podatku naliczonego do odliczenia o łączną kwotę 152.481,60 zł poprzez uwzględnienie w deklaracjach VAT-7 podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez "S." S. S., M. W. sj. w G., w których wskazano sprzedaż oleju napędowego podczas gdy rzeczywistym przedmiotem sprzedaży był olej napędowy barwiony na czerwono dla celów grzewczych oraz olej opałowy EKOTERM PLUS. Odmawiając skarżącemu prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez spółkę "S.", jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), § 48 ust. 4 pkt. 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U nr 27, poz. 268 ze zm.) oraz § 50 ust. 4 pkt. 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 109, poz. 1245 ze zm.). Ponadto organ pierwszej instancji stwierdził, iż podatnik za miesiące od stycznia do maja 2002 r. zaniżył kwoty podatku należnego z tytułu sprzedaży towarów i usług poprzez pominięcie w rozliczeniu podatku VAT należnego z tytułu niezaewidencjonowanej sprzedaży oleju opałowego EKOTERM PLUS i oleju napędowego barwionego na czerwono do celów

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne