Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1329/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 363/08 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z/s w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 30 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 363/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 października 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji stwierdził, że wnioskiem z dnia 3.10.2007 r. A. sp. z o.o. z siedzibą w W. zwróciła się do Ministra Finansów, w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej O.p.), o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług miejsc parkingowych sprzedawanych przez Spółkę wraz z lokalami mieszkalnymi.
Przedstawiając stan faktyczny Spółka wskazała, że jest firmą deweloperską budującą i sprzedającą lokale mieszkalne wykonane na zakupionych działkach. Wraz z mieszkaniami sprzedawane są miejsca parkingowe znajdujące się w halach garażowych pod budynkiem jak i miejsca parkingowe naziemne znajdujące się na terenie nieruchomości wspólnej. Miejsca parkingowe znajdujące się w hali garażowej pod budynkiem sprzedawane są jako prawo każdego właściciela konkretnego lokalu do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca parkingowego w hali garażowej będącej częścią powierzchni wspólnych budynku, a hala garażowa nie jest samodzielnym lokalem użytkowym. Natomiast miejsca postojowe naziemne sprzedawane są jako prawo każdego właściciela konkretnego lokalu do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca postojowego znajdującego się w częściach wspólnych działki. W oparciu o tak nakreślony stan faktyczny Spółka zadała pytanie, czy wyżej opisana sprzedaż miejsc parkingowych powinna być opodatkowana według 7 % stawki podatku od towarów i usług. W jej opinii, sprzedaż miejsc parkingowych powinna być opodatkowana obniżoną 7 % stawką tegoż podatku. Podkreśliła, że jako spółka prowadząca działalność deweloperską nie może wybudować budynku przeznaczonego na cele mieszkalne bez wybudowania garaży, które nie mogą być sprzedawane odrębnie, gdyż nie są samodzielnymi lokalami użytkowymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty