Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1384/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Karolina Szulc, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 553/08 w sprawie ze skargi Z. D. Sp. z o. o. z/s w Z. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz Z. D. Sp. z o. o. z/s w Z. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
1. Wyrokiem tym (z dnia 9 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 553/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez Z. Spółkę z o.o. z siedzibą w Z. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:
2.1. Spółka zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej. Przedstawiając stan faktyczny, wskazała, że w związku ze zdarzającymi się przypadkami nielegalnego poboru energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznych zobligowana jest na mocy art. 57 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne do pobrania opłaty za nielegalnie pobraną energię w wysokości określonej w taryfie lub dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych. Opłaty te podlegają ściągnięciu w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W związku z powyższym Spółka zadała pytanie, czy należności z tytułu pobieranych przez nią kar pieniężnych w formie opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej, o których mowa w art. 57 ust. 1 Prawa energetycznego, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Spółki, opłaty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty