17.11.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1088/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. M. P. spółka z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 1248/07 w sprawie ze skargi I. M. P. spółka z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 22 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz I. M. P. spółka z o.o. w T. kwotę 280 zł (słownie: dwieście osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 stycznia 2008 r., sygn. akt III SA/Gl 1248/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "I." Sp. z o. o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 22 czerwca 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (interpretacja podatkowa).

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, że przedmiot sporu w sprawie stanowi dopuszczalność wystawiania faktur przez dostawcę towarów danemu nabywcy w sytuacji, gdy pomiędzy tymi kontrahentami spisana została wcześniej umowa w trybie § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Sąd I instancji wskazał, że ogólną regułę określającą, kto wystawia fakturę, wprowadza art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.), jednakże w art. 106 ust. 8 tej ustawy Minister Finansów został upoważniony m.in. do określenia przypadków, w których faktury mogą być wystawiane przez inne podmioty, niż wymienione w ust. 1 i 2, oraz szczegółowych zasad wystawiania faktur w takich przypadkach. Minister wypełnił wskazaną delegację ustawową w powołanym rozporządzeniu, w którego § 10 ust. 2 unormowano możliwość wystawiania faktur przez nabywcę. W świetle tego przepisu nabywca może stać się podmiotem uprawnionym do wystawiania faktury tylko w przypadku, gdy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Poza tym konieczne jest również zawarcie umowy przez sprzedawcę i nabywcę, upoważniającej do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy. Zawarta umowa powinna spełniać warunki wskazane w § 10 ust. 2 rozporządzenia z 25 maja 2005 r., a przede wszystkim musi zawierać postanowienia, że podatnik dokonujący dostawy albo świadczący usługi: upoważnia nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w jego imieniu i na jego rachunek i że nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy. Nabywca wystawia stosowne faktury, faktury korygujące oraz duplikaty i przedstawia je sprzedawcy (oryginał i kopię faktury) do jego akceptacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne