Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. I FSK 1206/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 1313/07 w sprawie ze skargi R. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 31 maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 5 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 1313/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę R. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 31 maja 2007 r. ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1999 r.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzjami z 1 lipca 2002 r. Urząd Skarbowy ... określił skarżącemu kwoty zobowiązań podatkowych, zaległości podatkowych oraz przypadających od nich odsetek w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1999 r., zakwestionował bowiem prawo strony do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez M. W. mających dokumentować usługi badania wiarygodności finansowej podmiotów gospodarczych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane, co na podstawie § 48 ust. 4 pkt 5 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) uniemożliwiało odliczenie podatku naliczonego. M. W. nie posiadał kopii faktur wystawionych dla skarżącego i oświadczył, że informacje na temat sprawdzenia wiarygodności i sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych pozyskiwał A. S., wykonujący całą działalność jego firmy jako serwisant "Programu Kompleksowego Funkcjonowania i Rozwoju Działalności Gospodarczej". Z opinii biegłego sporządzonej dla celów innej sprawy wynikało jednak, iż program ten był bezużyteczny. W konkluzji organ stwierdził, że wystawione faktury dotyczą czynności, do których ma zastosowanie art. 83 Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty