16.10.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 października 2009 r., sygn. II FSK 746/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Jacek Brolik, WSA del. Hanna Kamińska (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 16 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. i R. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 717/07 w sprawie ze skargi D. i R. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 29 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. i R. T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 2.400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

R.T. i D.T. wnieśli skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 26 listopada 2007 r. sygn. akt I SA /Wr 717/07. Wyrokiem tym Sąd I instancji oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 29 grudnia 2006 r. nr (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r.

Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny:

R.T. prowadził - w 2001 r. - pozarolniczą działalność gospodarczą w firmie "PHU R. T.", zajmującą się sprzedażą hurtową paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz produktów pochodnych (smary, oleje), a także w zakresie doradztwa ekonomicznego, konsultingu, pośrednictwa i zarządzania jednostkami gospodarczymi. Podatnik opodatkowany był na zasadach ogólnych i prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. W zeznaniu PIT-36 za 2001 r. wykazał dochód z działalności gospodarczej, natomiast D.T. nie wykazała żadnych dochodów.

Decyzją z dnia 29 września 2006 r. Nr (...) organ podatkowy pierwszej instancji określił małżonkom należny podatek dochodowy od osób fizycznych za 2001 r. W związku z korektą przychodu i kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej R.T., określono również wysokość należnych zaliczek na podatek dochodowy, obliczono zaległości od zaliczek nie zapłaconych w terminie ustawowym oraz ustalono wysokość odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek za miesiące styczeń i kwiecień 2001r. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że 6 faktur zaksięgowanych przez R. T. w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (3 faktury po stronie przychodów, 3 faktury dot. kosztów uzyskania przychodów), które obejmowały wzajemne transakcje handlowe z firmą "F." z Ł. i polegały na zakupie i sprzedaży produktów paliwowych w styczniu oraz kwietniu 2001 r., nie dokumentowało rzeczywistych transakcji gospodarczych pomiędzy tymi podmiotami. Bowiem firma "F." była podmiotem nieistniejącym, nieuprawnionym do wystawiania faktur VAT. Organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, iż z tego tytułu R. T. zawyżył koszty uzyskania przychodów oraz zawyżył przychody i w następstwie tego uznał podatkową księgę przychodów i rozchodów firmy, jako nierzetelną, w części dotyczącej zapisów w styczniu i kwietniu 2001 r. Jednocześnie organ odstąpił od szacowania podstawy opodatkowania, ponieważ pozostałe dane wynikające z ksiąg podatkowych i zgromadzony materiał dowodowy pozwalały na określenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne