Wyrok NSA z dnia 13 października 2009 r., sygn. I FSK 892/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego A. S. A. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Gl 856/07 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego A. S. A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 20 marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 30 stycznia 2008r., sygn. akt III SA/Gl 856/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. S.A. w R. w likwidacji na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 20 marca 2007 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za lipiec 2001 r..
1.2. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K., którą określono spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za lipiec 2001 r. w kwocie 2.194.615 zł, kwestionując wysokość tegoż podatku ujętego przez spółkę w deklaracji AKC-2A. W trakcie kontroli podatkowej ustalono bowiem, że w lipcu 2001 r. spółka sprzedała odwodniony spirytus skażony octanem etylu z metoksypropanolu pod nazwą handlową rozcieńczalnik RFG-1, w którym zawarte było 314,82 hl 100% spirytusu. Zdaniem organu spółka, jako producent wyrobów akcyzowych sprzedawanych innym odbiorcom, na podstawie § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 119, poz. 1259 ze z., zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie podatku akcyzowego"), była zobowiązana do stosowania stawek podatku akcyzowego określonych w zał. nr 2 do tego rozporządzenia. Zgodnie z § 8 ust. 1 i 2 tego aktu, stawki podatku akcyzowego dla spirytusu, niższe od stawki najwyższej i zwolnienia od podatku akcyzowego wymienione w zał. nr 2 mogą być stosowane przy sprzedaży nabywcom objętym, zgodnie z odrębnymi przepisami, szczególnym nadzorem podatkowym, w przypadku przedstawienia przez nabywcę tego spirytusu zamówienia potwierdzonego przez właściwy dla nabywcy urząd kontroli skarbowej. Spółka nie posiadała zamówień potwierdzonych w ten sposób, a zatem nie mogła stosować stawki podatku akcyzowego niższej od stawki najwyższej dla danego rodzaju spirytusu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty