17.07.2009 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 17 lipca 2009 r., sygn. II FSK 753/08

Na podstawie art. 221 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) adwokat lub radca prawny upoważniony do reprezentacji, czy też będący stroną postępowania, składający we własnej sprawie skargę podlegającą wpisowi stałemu ma obowiązek jego uiszczenia bez wezwania.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Stanisław Bogucki po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S." Spółki Partnerskiej z siedzibą w L. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 lutego 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 367/08 odrzucającego skargę "S." Spółki Partnerskiej z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2007 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

 

UZASADNIENIE

1. Postanowieniem z dnia 29 lutego 2008 r. o sygn. III 367/08 SA/Wa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - działając na podstawie art. 221 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej: P.p.s.a.) - odrzucił skargę "S." Spółki Partnerskiej z siedzibą w L. (dalej: Spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2007 r., nr [...], w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

2. Uzasadniając postanowienie, WSA stwierdził, że pismem z dnia 15 stycznia 2008 r. Spółka reprezentowana przez K. S. (będący adwokatem, o czym świadczy widniejąca pod skargą pieczątka: "K. S. adwokat"), wniosła skargę na w.w. interpretację, jednakże od skargi tej nie został uiszczony należny wpis. Powołując art. 221 P.p.s.a., wskazano, że należny w sprawie wpis od skargi na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie ma charakter wpisu stałego, gdyż określony został na podstawie § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.; dalej: rozporządzenie RM) i wynosi 200 zł. Tymczasem z akt sprawy wynika, że przy wnoszeniu skargi K. S. - partner upoważniony do reprezentacji Spółki - nie uiścił należnego od niej wpisu stałego, a co za tym idzie uchybił wymogom wynikającym z art. 221 P.p.s.a. Podkreślono, że wymóg opłacenia pisma podlegającego opłacie stałej dotyczy adwokatów lub radców prawnych bez względu na to, w jakiej roli procesowej występują. Adwokat lub radca prawny upoważniony do reprezentacji, czy też będący stroną postępowania, składający we własnej sprawie skargę podlegającą wpisowi stałemu ma obowiązek jego uiszczenia bez wezwania ze strony sądu (por. postanowienie NSA z dnia 21 września 2006 r., II OZ 915/06, niepubl.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne