Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2008 r., sygn. II FSK 1756/06
Bezskuteczność egzekucji to faktyczna niemożność zaspokojenia wierzyciela, a nie formalne zakończenie postępowania egzekucyjnego. To ostatnie oznacza jedynie, że nie będą już podejmowane dalsze czynności zmierzające do wyegzekwowania w tym trybie należności. Dla efektów rzeczowych (skutków) egzekucji jest to fakt bez znaczenia.
I. Stan sprawy przedstawiał się następująco:
1). Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku wszczął z urzędu postępowanie w sprawie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej Jana K. jako członka Zarządu spółki z o.o. "T." za zaległości podatkowe tej spółki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu pełnienia funkcji płatnika za poszczególne miesiące 2002 i 2003 roku.
Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji wskazał, iż egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna. Skarżący nie wskazał majątku, z którego egzekucja umożliwiłaby zaspokojenie zaległości spółki w znacznej części. Z odpowiedzialności za zobowiązania publicznoprawne nie mogą zwalniać postanowienia umowy cywilnoprawnej, w myśl której nabywca udziałów w spółce z o.o. zobowiązuje się do spłaty zaległości podatkowych spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty