19.11.2008

Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. II OSK 1406/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krystyna Borkowska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Wiesław Kisiel sędzia NSA Anna Łuczaj Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. i K. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 czerwca 2007 r. sygn. akt II SA/Sz 1379/06 w sprawie ze skargi S. U. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 czerwca 2007r. sygn. akt II SA/Sz 1379/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu skargi S. U., uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] listopada 2006 r. znak: [...], w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Sprawa była już wcześniej rozpoznawana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, który wyrokiem z dnia 24 maja 2006 r., sygn. akt II SA/Sz 1426/05, uwzględnił skargę S. U. i uchylił decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia [...] października 2005 r., utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Szczecina z dnia [...] września 2005 r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu A. i K. J. pozwolenia na budowę budynku gospodarczo-magazynowego na nieruchomości położonej przy ul. [...] w S.. Pozwolenie na budowę zostało wydane po uzyskaniu upoważnienia Ministra Infrastruktury na odstępstwo od wymagań określonych w § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.), umożliwiającego inwestorom usytuowanie budynku na działce o nr [...] w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednimi działkami nr [...] i [...]. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził wówczas, że organ administracji architektoniczno-budowlanej wyraził zgodę na odstępstwo opierając się jedynie na upoważnieniu Ministra Infrastruktury. Nie podjął jednak kroków zmierzających do dokładnego wyjaśnienia konieczności takiego usytuowania budynku, wskutek czego, w ocenie Sądu, w sposób dowolny i nieuargumentowany uwzględnił wniosek inwestora na takie usytuowanie. W szczególności Sąd uznał, że głównym zadaniem organu w prowadzonym postępowaniu było dokładne zbadanie przeprowadzonej analizy nasłonecznienia, co zostało całkowicie pominięte.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne