Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2008 r., sygn. I OSK 1348/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek Tomasz Zbrojewski Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 maja 2007 r. sygn. akt II SA/Sz 727/06 w sprawie ze skargi I. W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 30 maja 2007 r. oddalił skargę I. W. z dnia [...] w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego.
W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy.
Starosta K., na skutek pisma I. W. o wypłatę świadczenia przedemerytalnego dla byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, decyzją z dnia [...]. odmówił I. W. przyznania przedmiotowego świadczenia. W uzasadnieniu decyzji organ odnosząc się do wymogów określonych przez ustawę stwierdził, że wnioskodawczyni w okresie od dnia [...] 2002 r. do dnia [...] 2004 r. posiadała status osoby bezrobotnej, osiągnęła wiek [...] lat oraz udokumentowała okres uprawniający do emerytury w wymiarze [...] lat [...] miesięcy i [...] dni. W ocenie organu I. W. nie udowodniła natomiast zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej [...] lat w państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej, albowiem według załączonych dokumentów okres ten wyniósł [...] lat [...] miesięcy i [...] dni. Ponadto wnioskodawczyni w okresie od [...] 2002 r. do [...] 2004 r. zamieszkiwała w K., który nie jest powiatem uznanym za zagrożony szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, a po dokonaniu rejestracji w powiatowym urzędzie pracy w dniu [...] nie informowała o zmianie miejsca pobytu, jak też regularnie zgłaszała się w Powiatowym Urzędzie Pracy w K. w wyznaczonych terminach w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. Organ I instancji stwierdził również, że przedłożone przez I. W. oświadczenia świadków o jej pobycie w miejscowości G. nie stanowią podstawy do uznania, że zamieszkiwała na tym terenie, albowiem miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest - zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego - miejsce, w którym osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty