29.05.2008

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2008 r., sygn. I OSK 889/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia del. NSA Ewa Dzbeńska Protokolant Magdalena Cieślak po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 31 października 2006 sygn. akt IV SA/Wr 541/06 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania za wydanie niewłaściwego świadectwa służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Dowódca [...] Okręgu Wojskowego decyzją z [...] nr [...], utrzymał w mocy decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 123 ust. 2 i 3 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.) oraz § 8 i § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 17 maja 2004 r. w sprawie świadectw służby żołnierzy zawodowych (Dz. . Nr 128, poz. 1344), w przedmiocie odmowy przyznania odszkodowania za wydanie niewłaściwego świadectwa służby.

Dowódca [...] Okręgu Wojskowego w motywach zaskarżonego rozstrzygnięcia, powołując się na przepisy § 6 ust. 1, § 8 ust. 1, § 8 ust. 2 wskazanego wyżej rozporządzenia, stwierdził że złożenie przez M. B. pozwów z dnia 15 grudnia 2005 r. oraz z dnia 1 marca 2006 r. do Sądu, skierowane było do organu niewłaściwego, jednakże zgodnie z przepisem art. 65 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem przepisanego terminu, uważa się za wniesione z zachowaniem terminu. Jednakże strona składając wymienione pozwy do Sądu, uchybiła terminowi do złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania i w związku z tym nie można było go uwzględnić. W przypadku złożenia wniosku o sprostowanie świadectwa służby po tym terminie, dowódca jednostki wojskowej, w drodze postanowienia może przywrócić termin na pisemny wniosek żołnierza lub osoby, o której mowa w § 4 ust. 3, jeżeli uprawdopodobnią, że uchybienie nastąpiło bez ich winy. Powyższy przepis stosuje się odpowiednio w przypadku wniosku o przyznanie odszkodowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne