Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 171/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl ( spr.) Sędziowie sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia NSA Tadeusz Geremek Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 20 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Ol 813/07 w sprawie ze skargi Z. K. na uchwałę Rady Miasta D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. K. na rzecz Rady Miasta D. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 listopada 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Z. K. na uchwałę Rady Miasta D. z dnia [...], nr [...], którą Rada stwierdziła, na podstawie art. 190 ust. 1 pkt 2a i ust. 6 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw (Dz. U. z 2003, Nr 159, poz. 1547 z późn. zm.) , wygaśnięcie mandatu radnego Z. K., który nie zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania.
W skardze do sądu administracyjnego Z. K. zarzucił naruszenie art. 7 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.) w zw. z art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) wyrażające się błędną wykładnią art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz błędnym ustaleniem zaistniałego w sprawie stanu faktycznego, poprzez przyjęcie, iż radny Z. K. dysponował mieniem komunalnym gminy, nieprawidłowe zastosowanie art. 190 ust. 1 pkt 2a i ust. 6 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r., Nr 159, poz. 1547 ze zm.) w zw. z art. 24f ustawy o samorządzie gminnym poprzez błędne przyjęcie, iż zaistniały przesłanki do podjęcia zaskarżonej uchwały, nieustosunkowanie się przez Radę Miasta D. do wezwania przedsądowego skierowanego przez skarżącego do Rady Miasta D., lecz zajęcie stanowiska przez samą Przewodniczącą Rady Miasta D., bez wiedzy i zgody radnych, co stanowi rażące naruszenie prawa. W uzasadnieniu tej skargi podniesiono m.in., że skarżący prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą [...] s.c. Firma Handlowo-Usługowa "[...]" w D.. W dniu [...] wspólnicy tej spółki zawarli umowę dzierżawy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Spółką z o.o. w D., na mocy której PGKiM oddało do używania i pobierania pożytków nieruchomość niezabudowaną stanowiącą działkę nr [...] położoną w D. przy ul. [...], a dzierżawcy zobowiązali się płacić czynsz miesięczny. Pełnomocnik skarżącego stwierdził, że ustawa o samorządzie gminnym nie zabrania prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia innego, niż stanowiące bezpośrednio własność gminy, czyli mienia komunalnego gminy. Działalność gospodarcza prowadzona przez skarżącego nie opiera się na wykorzystaniu mienia gminy, lecz spółki prawa handlowego - PGKiM w D.. Wykorzystywane mienie nie jest bezpośrednią własnością gminy, gdyż stanowi własność samodzielnego podmiotu gospodarczego. Fakt, że Gmina posiada w nim 100 % udziałów nie powoduje, że majątek tej Spółki staje się mieniem gminy. Jest on bowiem z niego wyodrębniony i wchodzi w skład mienia gminnej osoby prawnej, a więc mienia komunalnego, mającego szerszy zakres niż mienie gminne. Skoro zaś skarżący nie prowadził działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, to nie dotyczy go zakaz, o którym mowa w art. 24f ustawy o samorządzie gminnym, a tym samym nie ma zastosowania art. 24f ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym. Odnośnie trzeciego zarzutu skargi, pełnomocnik podniósł, że Przewodniczący Rady uniemożliwił ustosunkowanie się do sprawy ogółowi Rady.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty