13.06.2008

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 264/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Protokolant Anna Harwas po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 października 2006 r. sygn. akt III SA/Łd 187/06 w sprawie ze skargi G. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania wpisu do ewidencji instruktorów nauki jazdy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 4 października 2006 r. sygn. akt III SA/Łd 187/06, przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, oddalił skargę G. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wpisu do ewidencji instruktorów nauki jazdy.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przedstawił następujący stan faktyczny i ocenę prawną:

G. T. w dniu 29 grudnia 2005 r. złożył wniosek o wpis do ewidencji instruktorów nauki jazdy, do którego dołączył zaświadczenie o niekaralności z dnia 21 września 2005 r., orzeczenie lekarskie z dnia 26 września 2005 r. oraz orzeczenie psychologiczne z dnia 27 września 2005 r. stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy w charakterze instruktora nauki jazdy. Pozostałe wymagane przepisami dokumenty, poza dokumentami potwierdzającymi posiadanie średniego wykształcenia, znajdowały się w aktach Starostwa Powiatowego w P., z uwagi na fakt, iż skarżący był już wcześniej wpisany do ewidencji instruktorów nauki jazdy. Wykreślenie G. T. z ewidencji instruktorów nauki jazdy nastąpiło w związku z wyrokiem Sądu Rejonowego w Pabianicach z dnia 9 grudnia 2002 r. (sygn. akt VI W 428/02) uznającym skarżącego za winnego dokonania czynu wyczerpującego dyspozycję art. 97 Kodeksu wykroczeń w związku z § 7 ust. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. Nr 150, poz. 1681). Z uwagi na brak dokumentu potwierdzającego posiadanie średniego wykształcenia G. T. został wezwany do uzupełnienia wniosku o wskazany dokument. G. T. w piśmie z 13 października 2005 r., powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 grudnia 1999 r. sygn. akt K 22/99, oświadczył, iż czynności instruktora oraz wykładowcy w szkole nauki jazdy wykonywał od lipca 1991 r., a zatem przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 lipca 1991 r. o zmianie ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 73, poz. 321), która wprowadziła obowiązek posiadania przez instruktorów nauki jazdy średniego wykształcenia. W świetle powołanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego instruktorzy oraz wykładowcy nauki jazdy, którzy w dniu wejścia w życie art. 2 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym, wykonywali ten zawód i nadal go wykonują, nie muszą legitymować się posiadaniem średniego wykształcenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne