15.05.2008

Wyrok NSA z dnia 15 maja 2008 r., sygn. I OSK 1222/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędzia NSA Jolanta Sikorska Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 marca 2007r. sygn. akt IV SA/Gl 314/06 w sprawie ze skargi H. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B.-B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 29 marca 2007 r. sygn. akt IV SA/GL 214/06 oddalił skargę H. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B.-B. z [...] nr SKO [...] w przedmiocie zasiłku celowego.

W uzasadnieniu Sąd powołał się na ustalenia organów, z których wynika, iż H. H. złożył wniosek o przyznanie zasiłku celowego na zakup okularów. Wnioskujący przebywa w Areszcie Śledczym odbywając karę pozbawienia wolości. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił przyznania świadczenia powołując się na przepis art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593), który wyłącza możliwość uzyskania prawa do świadczeń przez osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Organ ustalił nadto, iż strona pobiera rentę z ZUS, a zatem ma możliwość zaspokojenia zgłaszanej potrzeby we własnym zakresie. Stanowisko to podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymując zaskarżoną decyzję w mocy.

W skardze na powyższą decyzję H. H. stwierdził, że jest z niej niezadowolony i powołał się na trudną sytuację materialną (niska renta) oraz zdrowotną.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o oddalenie skargi, podając, że prawo do zasiłku celowego zależy od spełnienia łącznie dwóch przesłanek - pierwszą z nich stanowi kryterium dochodowe określone w art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o pomocy społecznej oraz stan wymieniony w art. 7 pkt 2-15 cytowanej ustawy, do którego zalicza się w szczególności: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwałą lub ciężką chorobę. Ustawa wyłącza jej zastosowanie w stosunku do osób odbywających karę pozbawienia wolności, o czym stanowi art. 13 ust. 1 powołanej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne