04.11.2008

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1868/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie NSA Anna Łukaszewska - Macioch NSA Tadeusz Geremek (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W.-B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 kwietnia 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 410/05 w sprawie ze skargi M. W.-B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2004 roku, nr [...], Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Chrzanowie na podstawie art. 7, art. 8, art. 39 ust. 1 i 2, art. 106 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zmianami) oraz art. 104 k.p.a. odmówił M. W.- B. przyznania zasiłku celowego na zaspokojenie innych potrzeb.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż M. W.- B. w dniu [...] października 2004 roku złożyła pisemną prośbę o wyrównanie renty inwalidzkiej za okres od grudnia 2003 do kwietnia 2004 oraz za lipiec 2004 roku, a w trakcie postępowania ustalono, iż utrzymuje się ona z renty inwalidzkiej, prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, terminowo uiszcza świadczenia związane z utrzymaniem mieszkania i od 5 maja 1998 roku jest zarejestrowana oraz zgłasza się terminowo w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wnioskodawczyni posiada zdolność do samodzielnej egzystencji w stopniu umożliwiającym zaspokojenie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych - samodzielnego utrzymania higieny osobistej, przygotowywania i spożywania posiłków, samodzielnego poruszania się, prowadzenia domu, komunikowania się z innymi osobami. Wnioskodawczyni nie udzieliła informacji, czy jest pod kontrolą Poradni Rejonowej lub Specjalistycznej ani czy ponosi koszty związane z leczenie.

Podczas wywiadu środowiskowego organ ustalił, że renta wnioskodawczyni była obciążona potrąceniami komorniczymi z tytułu kary grzywny i poinformował wnioskodawczynię, iż od dochodu można odliczyć wyłącznie potrącenia alimentacyjne. Zwrócił również uwagę, że przy ustalaniu dochodu kwalifikującego do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej każdorazowo uwzględnia się dochód z miesiąca poprzedzającego wniosek, a nie z okresów wcześniejszych, a Ośrodek Pomocy Społecznej nie wypłaca wyrównań do rent inwalidzkich. Następnie organ wskazał, że dochód M. W.- B. na osobę w rodzinie wynosi w jej przypadku 496,97 zł i przekracza kryterium dochodowe przyznania pomocy, wynoszące dla osoby samotnie gospodarującej 461 zł, a potrzeby przedstawione podczas przeprowadzania wywiadu środowiskowego nie należą do podstawowych potrzeb życiowych. Pracownik socjalny zaproponował natomiast M. W. - B. pomoc finansową na zakup żywności lub częściowe pokrycie kosztów utrzymania mieszkania, jednak odmówiła ona przyjęcia takiej formy pomocy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne