18.11.2008

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2008 r., sygn. II OSK 1270/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 1895/07 w sprawie ze skargi T. S. na zarządzenie zastępcze Wojewody M. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Dzielnicy P. - P. m. W. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Wojewody M. na rzecz T. S. kwotę 200 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2008 r. uchylił zaskarżone przez T. S. zarządzenie zastępcze Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] września 2007 r., zn. [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Dzielnicy [...] m.st. Warszawy. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżonym zarządzeniem zastępczym Wojewoda Mazowiecki stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Dzielnicy [...] m.st. Warszawy T. S..

W uzasadnieniu zarządzenia podał, że z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż T. S., wybrany w dniu 12 listopada 2006 r. radnym Dzielnicy [...] m.st. Warszawy, prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego. Wojewoda stwierdził, że T. S. jest jednym ze wspólników spółki jawnej "S. Sp. j." z siedzibą w W. przy ul. [...], a w prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje pięć nieruchomości gruntowych, przy czym dwie spośród nich stanowią własność miasta stołecznego Warszawy. Organ powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 października 2005 r., sygn. akt II OSK 61/05, w którym wyrażono stanowisko, że w oparciu o przepis art. 8 ust. 1 ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy do radnych dzielnicy stosuje się przepisy dotyczące radnych gminy, przy czym w ocenie Wojewody w rozpatrywanej sprawie użyty w tym przepisie zwrot "odpowiednio" oznacza stosowanie przepisów wprost, a taki sposób stosowania przepisów obejmuje wszystkie przepisy regulujące sferę obowiązków i uprawnień radnego, w tym przepisy wprowadzające ograniczenia w zatrudnieniu oraz w prowadzeniu działalności gospodarczej. Przepis art. 190 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547 ze zm.), wskazuje, że naruszenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności powoduje wygaśnięcie mandatu radnego. Tymczasem zgodnie z art. 24f ust. 1 i 1a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Złamanie zakazu stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, o ile radny prowadzący przed wykonywaniem mandatu działalność gospodarczą nie skorzysta z trybu uregulowanego w art. 24f ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym i nie zaprzestanie prowadzenia takiej działalności w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Wojewoda, w dniu [...] marca 2007 r. wezwał Radę Dzielnicy [...] do podjęcia w terminie 30 dni uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu T. S.. Rada nie stwierdziła wygaśnięcia mandatu. Taki stan rzeczy upoważniał Wojewodę, w myśl art. 98a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym do wydania w tym zakresie zarządzenia zastępczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne