Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 953/07
W sytuacji uchylenia przepisu, który był podstawą do przyznania określonego uprawnienia na przyszłość, wygaśnięcie takiej decyzji z powodu jej bezprzedmiotowości w rozumieniu art. 162 § 1 pkt 1 kpa następuje tylko wówczas, gdy w przepisach zmieniających stan prawny przewidzainy został taki skutek. W przeciwnym przypadku decyzje te nie stają się bezprzedmiotowe, gdyż dotyczą uprawnień wcześniej nabytych na przyszłość.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. WSA Jacek Fronczyk Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 lutego 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 434/06 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie równoważnika na remont lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 lutego 2007 r., sygn. akt IV SA/GI 434/06 stwierdzający nieważność decyzji Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] oraz poprzedzającej ją decyzji Komendanta Powiatowego Policji w B. z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie równoważnika za remont lokalu mieszkalnego.
Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia [...] stycznia 1998 r. nr [...] Komendant Rejonowy Policji w B. działając w oparciu o przepis art. 91 ustawy z dnia 6 stycznia 1990 r. o Policji (Dz.U. Nr 30, poz. 179 ze zm.) oraz § 12 zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 września 1997 r. w sprawie wysokości i szczegółowych zasad przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oraz szczegółowych zasad ich zwracania (M.P. Nr 76, poz. 708) przyznał M. B. równoważnik za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego z uwzględnieniem norm zaludnienia. Jednocześnie w decyzji orzeczono, że wypłata równoważnika następować będzie corocznie, a jego wysokość ustalona zostanie każdorazowo na podstawie obowiązujących stawek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty