03.06.2008

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 1261/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia WSA del. Arkadiusz Despot -Mładanowicz Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 kwietnia 2007 r. sygn. akt IV SA/Po 202/07 w sprawie ze skargi M. P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczeń rodzinnych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2007 r. sygn. akt IV SA/Po 202/07, oddalił skargi M. P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] i z dnia [...] nr [...], w przedmiocie świadczeń rodzinnych.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta P., na podstawie art. 3 pkt 16 i 16a, art. 4, art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 2, art. 7 ust. 2, art. 8 pkt 4a, art. 8 pkt 5, art. 8 pkt 6, art. 12a, art. 13, art. 14, art. 20, art. 32 ust. 2, art. 59a i art. 59b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm., dalej ustawa o świadczeniach rodzinnych) oraz rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. Nr 130, poz. 903) i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 18 kwietnia 2002 r. (Dz. U. Nr 46, poz. 432 ze zm.) odmówiono M. P. przyznania zasiłku rodzinnego na D. i M. P. oraz przyznania dodatków do zasiłku rodzinnego: z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej na A. P., z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego na D. P., z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego na A., D. i M. P. oraz z tytułu wychowania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek ustawowego okresu jego pobierania na D. i M. P. W uzasadnieniu wskazano, że H. i M. P. stanowią rodzinę zastępczą dla D. i M. P., a zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeżeli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej. Zasiłek rodzinny jest świadczeniem podstawowym, który warunkuje prawo do pobierania dodatków do zasiłku rodzinnego, stąd odmowa przyznania zasiłku rodzinnego oznacza brak podstaw do przyznania dodatku do zasiłku. Zgodnie natomiast z § 2 ust. 1a rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września. Wobec faktu, że w roku szkolnym 2006/2007 rozpoczęcie roku szkolnego nastąpiło w poniedziałek 4 września 2006 r., to jest już po ukończeniu 21 roku życia przez legitymującego się lekkim stopniem niepełnosprawności A. P. - nie ma zastosowania przepis art. 6 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych i brak jest podstaw do przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego na A. P.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne