Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2008 r., sygn. II OSK 482/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz /spr./ Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej F. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. akt II SA/Lu 873/06 w sprawie ze skargi F. D. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie o przyznanie uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 19 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 873/06 oddalił skargę F. D. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] sierpnia 2006 r. wydaną w sprawie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] maja 2006 r. odmówił wznowienia postępowania zakończonego decyzją z dnia [...] października 1988 r. o przyznaniu F. D. uprawnień kombatanckich.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. Kierownik Urzędu utrzymał w mocy swoją decyzję o odmowie wznowienia postępowania. Podając motywy rozstrzygnięcia organ wskazał, że pismo strony z dnia 2 grudnia 2005 r. należało potraktować jako wniosek o wznowienie postępowania, gdyż wskazywało nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji z 1998 r., a nieznane organowi. Następnie podniósł, że art. 148 § 1 k.p.a. na złożenie wniosku o wznowienie postępowania przewiduje termin miesięczny od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. W ocenie organu nie ulega wątpliwości, że F. D. złożył podanie o wznowienie postępowania po upływnie terminu, skoro dokumentami stanowiącymi załączniki do wniosku skarżący dysponował na pewno przed 2005 r. Organ powołał się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, które przyjmuje, że niedochowanie przez skarżącego ustawowego terminu do złożenia wniosku, skutkuje wydaniem decyzji o odmowie wznowienia postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty