Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. II OSK 1428/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia NSA Zofia Flasińska Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 804/06 w sprawie ze skargi M. H. na decyzję Wojewody L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 19 grudnia 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 804/06, w sprawie ze skargi M. H. na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] sierpnia 2006 r. w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na budowę - oddalił skargę oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.
W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Starosta W. i decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił L. C. pozwolenia na budowę budynku garażu z wiatą gospodarczą na działce nr [...], położonej we W., przy ul. [...].
Wojewoda Lubelski, po rozpoznaniu odwołania M. i J. H., decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. utrzymał w mocy powyższą decyzję. W uzasadnieniu organ wskazał, że decyzja Starosty została wydana w następujących okolicznościach: na działce nr [...] nie ma obiektu budowlanego podlegającego przymusowej rozbiórce; Burmistrz W. nie prowadzi żadnego postępowania rozgraniczającego, dotyczącego działek nr [...] i [...]; mapa do celów projektowych odzwierciedla obowiązujący stan prawny granic obu działek; plan miejscowy dopuszcza na tym terenie możliwość lokalizacji zabudowy jednorodzinnej wraz z budynkami gospodarczymi i garażami z zabudową w granicy działki; w świetle projektu zagospodarowania działki zamierzona inwestycja nie wpłynie ujemnie na sposób zagospodarowania sąsiednich nieruchomości; planowany obiekt posiada od strony południowej ścianę oddzielenia pożarowego (REI 120), co czyni zadość warunkom technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w otoczeniu istniejącej drewnianej zabudowy na sąsiedniej działce; nie występują przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania w trybie art. 97 K.p.a., bowiem nie toczy się postępowanie rozgraniczeniowe, natomiast postępowanie w przedmiocie samowoli budowlanej jest rozstrzygnięte decyzją organu nadzoru budowlanego, odmawiającą wydania L. C. nakazu rozbiórki obiektu gospodarczego na działce nr [...]; inwestor spełnił wymagania określone w art. 32 ust. 4 i art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane i wobec tego w trybie art. 35 ust. 4 tejże ustawy, nie można wydać inwestorowi decyzji odmownej. Organ wskazał również, że mapa do celów projektowych z dnia 7 marca 2006 r. wydana przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej we W. oraz zatwierdzony projekt budowlany wskazuje, że zamierzona inwestycja swoim zasięgiem obejmuje teren działki nr [...]. Inwestor złożył stosowne oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane. Projekt techniczny sporządziły osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane. Osoby te złożyły oświadczenie, iż projekt opracowano zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. Zdaniem organu obszar oddziaływania obejmuje działki nr [...] i [...]. M. H. włada nieruchomością oznaczoną nr [...] i jest stroną postępowania. Inne osoby nie ujęte w rozdzielniku do decyzji nie są stronami postępowania. Do dnia wydania pozwolenia na budowę w stosunku do żadnego obiektu znajdującego się na działce nr [...] nie orzeczono nakazu rozbiórki. Stąd też zakaz określony w przepisie art. 35 ust. 5 Prawa budowlanego nie ma zastosowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty