25.01.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2008 r., sygn. I OSK 2010/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Irena Kamińska Sędziowie NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) Anna Lech Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 sierpnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1046/06 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji 1. uchyla zaskarżony wyrok i uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w G. z dnia [...] nr [...] 2. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz Z. K. kwotę 695 /sześćset dziewięćdziesiąt pięć/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 2 sierpnia 2006 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1046/06) oddalił skargę Z. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Zaskarżoną decyzją Główny Inspektor Transportu Drogowego utrzymał w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] o nałożeniu na Z. K. kary pieniężnej w wysokości 3000 zł. Główny Inspektor Transportu Drogowego uznał, iż organ I instancji dokonał prawidłowej oceny stanu faktycznego i prawidłowo zastosował przepisy ustawy o transporcie drogowym. Podstawą faktyczną decyzji było wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji. Powyższy fakt został stwierdzony w dniu [...] listopada 2005 r. w G. na ul. [...], podczas kontroli pojazdu marki [...] o nr rej. [...] Z. K. okazał do kontroli licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką nr [...] na pojazd o nr rej. [...]. W trakcie kontroli oświadczył, iż jeździ kontrolowanym pojazdem od miesiąca listopada i jeszcze nie zgłosił zmiany do Urzędu Miasta w S. W zaistniałym stanie faktycznym, zdaniem organu odwoławczego, Z. K. wykonywał transport drogowy taksówką o nr rej. [...] bez wymaganej licencji. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 oraz 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, podjęcie i wykonywanie transportu drogowego taksówką wymaga uzyskania odpowiedniej licencji, która jest udzielana na określony pojazd i obszar. Zmiana pojazdu samochodowego, którym dotychczas posługiwał się przedsiębiorca winna być zgłoszona do organu licencyjnego w terminie 14 dni od daty jej powstania. Tylko licencja na wykonywanie transportu drogowego taksówką uprawnia do wykonywania takiego typu przewozów. Jej brak sankcjonowany jest karą pieniężną w wysokości określonej w załączniku do ustawy o transporcie drogowym pod pozycją lp. 1.1.4. Zgodnie bowiem z art. 92 ust. 1 ustawy wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem obowiązków lub warunków wynikających z przepisów ustawy podlega karze pieniężnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne