Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. II OSK 1330/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Borkowska Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 czerwca 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 468/07 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 czerwca 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 468/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2007 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji .
Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy : Decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r., Nr [...] Warmińsko Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, na podstawie art. 158 § 1 kpa w związku z art. 156 § 1 pkt 2 i 3 kpa - po rozpatrzeniu wniosku W. P. o stwierdzenie nieważności decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] sierpnia 2004 r. (znak: [...]) nakazującej rozbiórkę dobudowanego do budynku gospodarczego obiektu garażowo warsztatowego we wsi [...] w Gminie R. - odmówił stwierdzenia nieważności w/w decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K..
Uzasadniając swoje stanowisko Warmińsko - Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podniósł, że we wniosku o stwierdzenie nieważności z dnia [...] grudnia 2006 r. W. P. wskazał, że kwestionowana decyzja dotknięta jest wadą określoną w art. 156 § 2 i 3 kpa, bowiem została wydana z rażącym naruszeniem prawa i dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej decyzją ostateczną.
Organ wojewódzki stwierdził, że przedmiotowa decyzja zakończyła postępowanie w przedmiocie rozbiórki budynku garażowo - warsztatowego o wymiarach 4,00 x 10,00 m. samowolnie dobudowanego do istniejącego budynku gospodarczego i jest ona wynikiem niewykonania przez stronę obowiązków nałożonych postanowieniem z dnia [...] października 2003 r. znak [...] , natomiast podnoszone w powyższym wniosku okoliczności odnoszą się do postępowania dotyczącego samowolnej zmiany sposobu użytkowania i samowolnie wykonanych robót. Z tej przyczyny, powoływanie się na decyzję dotyczącą doprowadzenia budynku gospodarczego do stanu poprzedniego, użytkowanego jako zakład produkcyjny, pozostaje bez wpływu na postępowanie dotyczące samowolnej dobudowy obiektu garażowo warsztatowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty