08.10.2008

Wyrok NSA z dnia 8 października 2008 r., sygn. I OSK 1435/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.) Sędziowie NSA Jerzy Bujko del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 8 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Po 576/06 w sprawie ze skargi [...] S.A. w K. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości oraz ustalenia odszkodowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Po 576/06, oddalił skargę [...] Spółki Akcyjnej w K. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] nr [...], wydaną w sprawie zwrotu nieruchomości i ustalenia odszkodowania.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd wskazał: K. M. pismem z dnia 7 lipca 2004 r. wystąpił o zwrot działki nr 136 położonej w K. obręb M., wskazując, że działka została od niego nabyta przez Hutę [...] w K. na rzecz Skarbu Państwa, w celu utworzenia strefy ochronnej dla Huty [...], jednak strefa ta na nieruchomości nigdy nie powstała, a obecnie działka znajduje się poza nią. Decyzją z dnia [...] nr [...], Prezydent Miasta K. zwrócił nieruchomość K. M. oraz ustalił zwaloryzowane odszkodowanie. Organ wskazał, że nieruchomość została nabyta na rzecz Skarbu Państwa w dniu 29 października 1986 r. aktem notarialnym pod zagospodarowanie strefy ochronnej rejonu przemysłowego miasta K., a objęta umową działka znalazła się w granicach strefy ochronnej, ustalonej w zarządzeniu nr 33/79 Wojewody K. z 17 sierpnia 1979 r. Sposób realizacji zagospodarowania strefy ustalono decyzją Wojewody K. nr [...] z [...] w oparciu o "Założenia techniczno-ekonomiczne zagospodarowania strefy ochronnej rejonu przemysłowego miasta K.", wykonane przez Biuro Projektów Metali Nieżelaznych "[...]" w K. oraz o "Koncepcję biologicznego zagospodarowania strefy", opracowaną przez Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska - PAN w Z. Z pisma Dyrektora Wydziału Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w K. z 19 lipca 1979 r., opiniującego opracowania będące podstawą ustalenia strefy i jej zagospodarowania wynika, że obszar strefy należało zagospodarować zielenią wysoką - cały teren wewnątrz obsadzić pasmami zieleni wysokiej oraz zalesić w postaci pasów nie węższych niż 500 m, a także w postaci kęp śródpolnych. Przeprowadzone w toku postępowania oględziny z 29 października 2004 r. wykazały, że działka stanowi grunt orny, że modernizacja Huty oraz zmiana technologii produkcji zmniejszyły znacznie szkodliwe oddziaływanie zakładu na środowisko, toteż decyzją Wojewody K. z [...] ograniczono obszar strefy i działka nr 136 znalazła się poza strefą ochronną. Na nieruchomości cel wskazany w umowie nie został zrealizowany, zatem przesłanka zwrotu nieruchomości z art. 137 ust. 1 pkt 1 została spełniona. Po rozpoznaniu odwołania Huty [...], wskazaną na wstępie decyzją z dnia [...], Wojewoda W. utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta K., powtarzając uzasadnienie i argumentację zawartą w tej decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne