Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2008 r., sygn. I OSK 1001/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie NSA Leszek Kiermaszek Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 maja 2008 r. sygn. akt IV SA/Po 479/07 w sprawie ze skargi D. Ł. na decyzję Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na studia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 8 maja 2008r. sygn. akt IV SA/Po 479/07 oddalił skargę D. Ł. na decyzję Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] o odmowie przyjęcia na studia.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i ocenę prawną:
Prawomocnym wyrokiem z dnia 7 grudnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Po 1007/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu skargi D. Ł. na decyzję Rektora Akademii Medycznej w Poznaniu z dnia [...] września 2005 r. w przedmiocie odmowy przyjęcia na studia, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej Wydziału [...] Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia [...] lipca 2005 r. Jak ustalono w toku postępowania, D. Ł. zdająca egzaminy wstępne na rok akademicki 2005/2006 i legitymująca się "starą" maturą, uzyskała łącznie [...] punkty, minimalna zaś liczba punktów wymagana do przyjęcia na pierwszy rok studiów na Wydziale [...] wynosiła 169,5 pkt. Powodem uchylenia decyzji przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu były stwierdzone naruszenia przepisów postępowania mogące mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Sąd stwierdził bowiem, że Rektor Akademii Medycznej nie rozważył całości sprawy, poprzestając na zatwierdzeniu decyzji pierwszoinstancyjnej. D. Ł. w odwołaniu wniosła zastrzeżenia co do sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego. Wskazała, iż z uwagi na to, że na skutek reformy w zakresie sposobu przeprowadzania egzaminów maturalnych, w procesie rekrutacyjnym brały udział osoby zarówno legitymujące się "starą" jak i "nową" maturą, obowiązkiem uczelni było takie skonstruowanie zasad naboru, by zagwarantowane zostały zasady konstytucyjne. Tymczasem rekrutację przeprowadzono bez podziału miejsc pomiędzy tymi grupami w ramach ustalonego limitu miejsc na Wydział [...], a przyjęty przez władze uczelni system przeliczania punktów z egzaminów pisemnych, które zdawały osoby legitymujące się "starą" maturą (mnożenie uzyskanego wyniku z testu razy dwa), skala trudności pytań na egzaminie, a także fakt zdawania egzaminów przez osoby legitymujące się "starą" i "nową" maturą w odmiennych warunkach, uzasadniają zarzut, że przyjęty system rekrutacji prowadzi do dyskryminacji osób ze "starą" maturą i narusza konstytucyjną zasadę równości i równego dostępu do wykształcenia. W ocenie Sądu, organ uczelni zobowiązany był w tej sytuacji wskazać, dlaczego taki zarzut uznaje za chybiony. Brak odniesienia się do zarzutu o takiej wadze przesądza o konieczności dyskwalifikacji i usunięcia z obrotu prawnego zaskarżonej decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty