19.12.2008

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2008 r., sygn. I OSK 169/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Sędziowie Joanna Banasiewicz NSA Tadeusz Geremek Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 listopada 2007 r. sygn. akt IV SA/Po 330/07 w sprawie ze skargi B. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 22 listopada 2007r. sygn. akt IV SA/Po 330/07 oddalił skargę B. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd przedstawił następujący stan faktyczny:

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w O. działający z upoważnienia Wójta Gminy O. decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] odmówił przyznania B. T. zasiłku celowego na zakup znaczków pocztowych na listy polecone, żywności oraz dokonanie opłaty sądowej. Jak wskazał organ, wnioskami z dnia [...] grudnia 2006 r., [...] grudnia 2006 r. oraz [...] i [...] stycznia 2007 r. B. T. zwrócił się o pomoc w formie znaczków na trzy listy polecone, zakup żywności oraz 100 zł z przeznaczeniem na wniesienie skargi do Sądu Apelacyjnego w K. W oparciu o ustalenia przeprowadzonego wywiadu środowiskowego oraz przedłożone dokumenty organ wskazał, że wnioskujący nadal nie jest zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy, utrzymuje się ze zbierania puszek, z czego - jak twierdzi - uzyskuje dochód miesięczny w wysokości [...] zł. Mimo wcześniejszych zobowiązań wnioskujący nie przedłożył niezbędnych dokumentów, w tym decyzji o wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Powołując się na przedłożony wyrok Sądu Okręgowego w K. ustalono, że B. T. jest zdolny do podjęcia pracy. Podkreślono, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zm.) pomoc społeczna będąca instytucją polityki społecznej ma na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. W ocenie organu, uporczywe uchylanie się od wykazywania gotowości podjęcia pracy jest faktycznym brakiem zainteresowania w uzyskaniu własnego źródła dochodu, co zgodnie z art. 11 ust. 2 cyt. ustawy może stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia. Zdaniem organu, strona przejawia postawę roszczeniową, przy ewidentnym braku chęci współpracy w poprawieniu swojej sytuacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne