Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. I OSK 1934/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Joanna Banasiewicz (spr.) NSA Izabella Kulig-Maciszewska Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 września 2007 r. sygn. akt II SA/Op 202/07 w sprawie ze skargi J. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym o zwrot renty socjalnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Opolu do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia od J. B. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 20 września 2007 r., sygn. akt II SA/Op 202/07, po rozpoznaniu skargi J. B., uchylił zaskarżone postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu z dnia [...] października 2006 r., nr [...] wydane w przedmiocie stanowiska wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym o zwrot renty socjalnej.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na wniosek wierzyciela - Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, prowadził na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z dnia [...] maja 2004 r. egzekucję pieniężną w stosunku do J. B. z tytułu nienależnie pobranej renty socjalnej za okres od [...] października 1996 do [...] lipca 2003 r. w wysokości [...] zł. Pismem z dnia [...] sierpnia 2006 r. zobowiązana wystąpiła do organu egzekucyjnego z wnioskiem o umorzenie prowadzonego postępowania na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Uznając, że J. B. wniosła zarzut co do nieistnienia obowiązku, o którym mowa w art. 33 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ egzekucyjny przekazał - na podstawie art. 34 § 1 tej ustawy - pismo zobowiązanej wierzycielowi celem zajęcia stanowiska. Postanowieniem z dnia [...] października 2006 r. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu uznał zarzuty J. B. za niezasadne, wywodząc, że pomimo stosownego pouczenia w decyzjach przyznających zasiłek stały (decyzja z dnia [...] sierpnia 1994 r.) i rentę socjalną (decyzja z dnia [...] października 1996 r.) strona nie poinformowała organu o nabyciu z dniem [...] października 1995 r. renty inwalidzkiej. O fakcie tym organ dowiedział się dopiero [...] lipca 2003 r. i dlatego wydał w dniu [...] września 2003 r. decyzję uchylającą wcześniej przyznane świadczenie oraz wezwał stronę do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia za okres od [...] października 1996 r. do [...] lipca 2003 r., w wysokości [...] zł. Obowiązująca wówczas ustawa o pomocy społecznej nie przewidywała w kwestii zwrotu należności formy decyzji. Ponieważ sprawa zakończona przyznaniem renty została wszczęta przed wejściem w życie ustawy o rencie socjalnej, to w oparciu o jej art. 27 ust. 1 stosuje się przepisy dotychczasowe, tj. przepisy ustawy o pomocy społecznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty