26.03.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 marca 2008 r., sygn. I OSK 470/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie NSA Małgorzata Pocztarek Zygmunt Zgierski (spr.) Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Lu 483/06 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie rejestracji pojazdu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, po rozpoznaniu skargi B. M., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] w części, w jakiej decyzja ta uchyla decyzję wydaną przez Prezydenta Miasta L. z dnia [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty za zarejestrowanie pojazdu i odmowy zwrotu nadpłaty za zarejestrowanie pojazdu, oddalił skargę w pozostałej części, w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji z dnia [...] o zarejestrowaniu pojazdu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 w związku z art. 151 § 1 pkt 1 oraz 145a kpa oraz art. 72 i 73 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, po rozpoznaniu odwołania B. M. od decyzji Prezydenta Miasta L. z dnia [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji z dnia [...] o zarejestrowaniu samochodu marki [...] oraz odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty za wydanie karty pojazdu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i odmówiło uchylenia decyzji Prezydenta Miasta L. z dnia [...] o zarejestrowaniu pojazdu.

Jak wynika z uzasadnienia decyzji, Prezydent Miasta L., po wznowieniu postępowania, orzekł o odmowie uchylenia decyzji z dnia [...] o rejestracji pojazdu oraz o odmowie zwrotu opłaty za wydaną do tego pojazdu kartę, wskazując, że pojazd został zarejestrowany i w konsekwencji tego została pobrana opłata w obowiązującej wówczas wysokości. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. strona wniosła o wznowienie postępowania, wskazując, że przy rejestracji pojazdu została pobrana opłata na podstawie przepisów zakwestionowanych przez sąd konstytucyjny. Po wznowieniu i przeprowadzeniu postępowania nie znaleziono podstaw do uchylenia decyzji o rejestracji i zwrotu pobranej przy rejestracji pojazdu opłaty. Organ I instancji wskazał, że zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis rozporządzenia z 2003 r., dotyczący wysokości opłat za kartę pojazdu, utracił moc z dniem 1 maja 2006 r., co oznacza, iż do tego czasu organ administracji jest obowiązany pobierać opłatę podczas rejestracji pojazdów w ówcześnie obowiązującej wysokości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne