30.09.2008 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 30 września 2008 r., sygn. I OSK 1504/07

Na podstawie art. 155 kpa nie można zmienić decyzji, która została wysłana w oparciu o przepis aktualnie już nie obowiązujące i jeżeli ustalenie nowych praw lub obowiązków dla strony miałoby wynikać z takich przepisów już nie obowiązujących. Zmiana decyzji w trybie art. 155 kpa nie może też rodzić skutków prawnych z mocą wsteczną.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 30 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej małoletniego B. S. reprezentowanego przez matkę T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 kwietnia 2007 r. sygn. akt II SA/Gd 67/07 w sprawie ze skargi małoletniego B. S. reprezentowanego przez matkę T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2007 r. sygn. akt II SA/Gd 67/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę małoletniego B. S., reprezentowanego przez matkę T. S., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] zn. [...], w przedmiocie zmiany decyzji w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., działający z upoważnienia Wójta Gminy S., decyzją z dnia [...] odmówił T. S. zmiany decyzji z dnia [...] zn. [...], w zakresie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego za okres od dnia 1 lipca 2002 r. do dnia 1czerwca 2005 r. W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że decyzją Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. z dnia [...] przyznano T. S. świadczenie pielęgnacyjne w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem B. S., na okres od dnia 1 czerwca 2005 r. do 30 czerwca 2005 r., która to decyzja wydana została po rozpatrzeniu wniosku T. S. z dnia 29 czerwca 2006 r. o ustalenie prawa do tego świadczenia oraz przy uwzględnieniu treści wyroku Sądu Rejonowego w Słupsku z dnia 18 maja 2005 r., załączonego do wniosku o świadczenie. Samorządowe Kolegium Odwoławczego w S. decyzją z dnia [...] zn. [...], utrzymało w mocy decyzję z dnia [...], a decyzja Kolegium nie została zaskarżona do sądu administracyjnego. W ocenie organu żądanie zmiany prawomocnej decyzji w trybie art. 155 k.p.a. nie zasługuje na uwzględnienie, bowiem decyzję wydano zgodnie z obowiązującymi przepisami, a jej treść poddana została już kontroli Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które potwierdziło jej prawidłowość, wskazując dodatkowo, że brak jest możliwości przyznawania świadczeń wstecz, to jest za okres poprzedzający wejście w życie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, która przedmiotowe świadczenia wprowadziła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne