Wyrok NSA z dnia 8 października 2008 r., sygn. I OSK 1422/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie NSA Jerzy Bujko del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 8 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Po 577/06 w sprawie ze skargi [...] S.A. w K. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości oraz ustalenia odszkodowania oddala skargę kasacyjną
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Po 577/06 oddalił skargę [...] Spółki Akcyjnej w K. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] wydaną w sprawie zwrotu nieruchomości i ustalenia odszkodowania.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że K., J. i H. M. pismem z dnia 7 lipca 2004 r. wnieśli o zwrot działek nr [...],[...],[...] położonych w K. obręb M. Wskazali, że działki te zostały nabyte przez Hutę Aluminium w K. na rzecz Skarbu Państwa od J. i A. M., aktem notarialnym w celu utworzenia strefy ochronnej dla Huty Aluminium. Strefa ochronna na obszarze nabytych nieruchomości nigdy jednak nie powstała, a obecnie działki znajdują się poza strefą ochronną.
Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta K. zwrócił niezabudowaną nieruchomość położoną w K. obręb M. oznaczoną w ewidencji gruntów i budynków nr działek: [...],[...],[...] i [...] (dawniej [...] , [...],[...]) o łącznej powierzchni 5,0276 ha stanowiącą własność Skarbu Państwa na rzecz J. M., K. M. i H. M. oraz ustalił zwaloryzowane odszkodowanie w kwocie 70.245,50 zł. Organ wskazał, że nieruchomość została nabyta na rzecz Skarbu Państwa w dniu [...] maja 1987 r. pod zagospodarowanie strefy ochronnej rejonu przemysłowego miasta K. Umowa notarialna została zawarta na podstawie art. 53 ust. 2 i art. 50 ust. 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Zgodnie z art. 136 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. 2004 r. Nr 261 poz. 2603 ze zm.) poprzedni właściciel lub spadkobierca mogą żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części, jeżeli stała się ona zbędna, na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Przepis art. 216 tej ustawy rozciąga instytucję zwrotu także na nieruchomości nabyte lub przejęte na podstawie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. W art. 137 ustawy zdefiniowano, kiedy nieruchomość staje się zbędna, a mianowicie jeżeli pomimo upływu 7 lat od dnia w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna nie rozpoczęto prac związanych z realizacją celu albo pomimo upływu 10 lat od dnia w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, cel ten nie został zrealizowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty