28.08.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2008 r., sygn. I OSK 67/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie NSA Bożena Walentynowicz del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Miasta S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 lipca 2007r. sygn. akt II SA/Sz 473/07 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w S. na uchwałę Rady Miasta S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w S. oraz sposób ich pobierania oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 18 lipca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta S. z dnia [...] Nr [...], w sprawie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w S. i sposobu ich pobierania. Prawną podstawę tej uchwały stanowiły przepisy art. 13 ust. 1 i 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 ze zm.) oraz § 3 ust. 1 i § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27czerwca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych (Dz. U. Nr 51, poz. 608). Wymienioną uchwałę zaskarżył do WSA w Szczecinie Prokurator Okręgowy w S., zarzucając jej rażące naruszenie art. 94 Konstytucji RP i wnosząc o stwierdzenie jej nieważności.

Skarżący podniósł, iż zakwestionowana uchwała nie odpowiada konstytucyjnym warunkom jej stanowienia z uwagi na umocowanie na wadliwej podstawie prawnej. Stanowiące bowiem tę podstawę przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2000 r. zostały uznane za niezgodne z Konstytucją RP wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 grudnia 2002 r., sygn. akt P6/2002. Zdaniem Prokuratora Okręgowego utrata mocy obowiązującej kwestionowanej uchwały nie stanowi przeszkody do merytorycznego rozpoznania sprawy, gdyż skutki tego aktu prawa miejscowego nie zamknęły się w okresie od momentu jego wejścia w życie do dnia utraty mocy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne