Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2008 r., sygn. II GSK 478/08
Obiekty budowlane istniejące w pasie drogowym, o których mowa w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115 ze zm.) to obiekty, których budowa poprzedziła powstanie pasa drogowego, a zatem obiekty, które na skutek działań prawnych "znalazły" się w pasie drogowym. Ich usytuowanie nie wymaga zatem zgody zarządcy drogi, albowiem w chwili powstania teren ten w znaczeniu prawnym nie był pasem drogowym.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Krystyna Anna Stec Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 10 grudnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1693/07 w sprawie ze skargi C. Spółki z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę C. Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2007 r. w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.
W pisemnych motywach orzeczenia Sąd I instancji podał, że w dniu [...] listopada 2006 r. skarżąca wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia na zajęcie odcinka pasa drogowego ul. P. w rej. ul. K. pod wolnostojący, dwustronny nośnik reklamowy o łącznej powierzchni 24 m2, na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Prezydent W. decyzją z dnia [...] maja 2007 r., wydaną na podstawie przepisów art. 19 ust. 5 oraz 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115 ze zm.) odmówił wnioskującej wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W motywach decyzji organ odwoławczy stwierdził, że zezwolenie wydawane w drodze wyjątku, na umieszczenie w pasie drogowym obiektu niezwiązanego z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, musi być spowodowane takimi względami, które powodują, że uzasadnione staje się odstąpienie od ochrony dobra nadrzędnego, jakim jest bezpieczeństwo ruchu drogowego, a w sprawie tej nie występował taki szczególny przypadek. Zdaniem SKO, konstrukcja przepisów art. 39 ust. 1 i ust. 3 ustawy o drogach publicznych oznacza w warunkach konkretnej sprawy przesunięcie ciężaru dowodu na podmiot zainteresowany uzyskaniem zezwolenia, który winien przekonać zarządcę drogi, że reklama nie będzie miała wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Odnosząc się do zarzutu naruszenia art. 38 ust. 1 ustawy o drogach publicznych organ odwoławczy stwierdził, że co prawda przedmiotowa reklama istnieje w pasie drogowym ul. P., jednakże zgoda na jej lokalizację była czasowo ograniczona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty