Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. II GSK 191/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki Sędziowie Jan Bała NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Protokolant Maciej Dębski po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 grudnia 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 1824/06 w sprawie ze skargi M. P. na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania w sprawie wpisu na listę aplikantów adwokackich oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
M. P. (nosząca po zawarciu małżeństwa nazwisko - T.) wystąpiła w dniu [...] marca 2001 r. do Okręgowej Rady Adwokackiej w P. o wpis na listę aplikantów adwokackich. Uchwałą podjętą na posiedzeniu w dniu [...] czerwca 2001 r. ORA w P. odmówiła wpisania M. P. na listę aplikantów adwokackich z powodu uzyskania przez zainteresowaną w wyniku postępowania konkursowego 340 punktów, jak również z uwagi na posiadanie przez Radę ograniczonych możliwości w zakresie prawidłowego przeprowadzenia szkolenia aplikantów.
Wyrokiem z dnia 18 lutego 2004 r. sygn. akt P 21/02 (OTK-A 2004/2/9) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 40 pkt 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze. zm.), uprawniający zgromadzenie izby adwokackiej do określania maksymalnej liczby członków korporacji jest niezgodny z art. 2 i art. 65 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP przez to, że wskutek niewskazania ustawowych przesłanek dla ustalania maksymalnej liczby aplikantów adwokackich dopuszcza dowolność w ograniczaniu konstytucyjnych wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy oraz jest niezgodny z art. 17, art. 32 i art. 87 Konstytucji RP w zakresie w jakim stanowi podstawę ustalania maksymalnej liczby aplikantów adwokackich, a także, że art. 58 pkt 12 lit. j) ustawy - Prawo o adwokaturze jest niezgodny z art. 87 ust. 1 Konstytucji RP przez to, że dopuszcza - co do osób niebędących jeszcze członkami korporacji samorządowej adwokatów - możliwość ograniczenia tych osób w korzystaniu z konstytucyjnych wolności wyboru zawodu bez ustawowego określenia przesłanek i zakresu ograniczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty