07.02.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. II GSK 369/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Kuba Cezary Pryca Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 maja 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 150/07 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 maja 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., na skutek skargi J. M., uchylił decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego oraz stwierdził, że decyzja ta nie podlega wykonaniu.

Ze stanu faktycznego sprawy ustalonego przez Sąd I instancji wynika, że w dniach 26 i 27 kwietnia 2006 r. skarżący przystąpił do pisemnego egzaminu radcowskiego. Uchwałą nr [...] z dnia [...] maja 2006 r. Komisja Egzaminacyjna ds. aplikacji radcowskiej w obszarze właściwości Okręgowej Izby Radców Prawnych w W., w związku z uzyskaną łącznie liczbą 37,5 punktów ustaliła negatywny wynik z tego egzaminu, pozbawiający go możliwości przystąpienia do części ustnej egzaminu. Skarżący odwołał się od powyższej uchwały, zarzucając jej niewłaściwe ustalenia faktycznie i zaniżenie ocen końcowych ze strony oceniających. Pismem Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] zawiadomiono skarżącego, że jego odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, wyjaśniając, że zgodnie z art. 369 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.) nadzór Ministra Sprawiedliwości nad wynikami egzaminu ma charakter wyłącznie formalno-prawny a nie merytoryczny, tj. sprowadza się jedynie do kontroli prawidłowości ustalenia wyniku tego egzaminu jako sumy uzyskanych punktów oraz spełnienia wszystkich warunków formalnych przewidzianych w obowiązujących przepisach. Minister Sprawiedliwości nie wykonuje uprawnień Komisji Egzaminacyjnej, sprowadzających się do ponownego sprawdzenia prac pisemnych. Powyższe pismo nie zawierało pouczenia o możliwości zaskarżenia do sądu administracyjnego. W związku z tym, skarżący zwrócił się z prośbą o sprecyzowanie charakteru tego pisma i wskazanie jego podstawy prawnej. W odpowiedzi Minister Sprawiedliwości, pismem z dnia [...] sierpnia 2006 r., poinformował, że odwołanie zostało rozpatrzone w trybie art. 369 ustawy o radcach prawnych bez zastosowania formy decyzji administracyjnej. W tej sytuacji skarżący pismem z dnia [...] sierpnia 2006 r. wezwał ministra do usunięcia naruszenia prawa. W odpowiedzi minister pismem z dnia [...] września 2006 r., doręczonym skarżącemu w dniu [...] września 2006 r., zawiadomił go o braku podstaw do rozpoznania tego wezwania, jednocześnie pouczając, że od rozstrzygnięcia w przedmiocie odwołania od uchwały Komisji Egzaminacyjnej ds. aplikacji radcowskiej z dnia [...] lipca 2006 r. przysługuje stronie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. W związku z powyższym skarżący w dniu [...] października 2006 r. wniósł na nie skargę do sądu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty