Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2008 r., sygn. II GSK 356/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędziowie NSA Andrzej Kuba (spr.) Cezary Pryca Protokolant Anna Tomaka-Magdoń po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 lutego 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 2106/06 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu na aplikację adwokacką 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W. do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia od A. M. na rzecz Ministra Sprawiedliwości zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 2106/06 stwierdził nieważność decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2006 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką i stwierdził, że decyzja ta nie podlega wykonaniu.
Minister Sprawiedliwości uchylił § 1 uchwały nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r. Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze Okręgowej Rady Adwokackiej w W. w części dotyczącej ilości punktów uzyskanych przez A.M. podczas egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką, przeprowadzonego w dniu [...] lipca 2006 r. (188 punktów) i ustalił, że A.M. uzyskała łącznie 189 punktów oraz utrzymał w mocy zaskarżoną uchwałę w części dotyczącej otrzymania negatywnego wyniku egzaminu. W uzasadnieniu decyzji organ odniósł się szczegółowo do zarzutów skarżącej dotyczących odpowiedzi na pytania o numerach 53, 102, 62 i 66 i uznał za uzasadnione zastrzeżenia do pytania nr 102, z których wynikało, że możliwym było udzielenie dwóch poprawnych odpowiedzi - B i C.
Rozpoznając skargę A.M. na powyższą decyzję, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. stwierdził, że zgodnie z art. 75j ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz.1058 ze zm., dalej powoływanej jako p.o.a.) po przeprowadzeniu egzaminu konkursowego komisja ustala wynik zdającego w drodze uchwały, od której służy kandydatowi odwołanie dotyczące wyniku tego egzaminu do Ministra Sprawiedliwości (ust. 2 powołanego przepisu). Zdaniem Sądu, ustawa - Prawo o adwokaturze (w brzmieniu obowiązującym w okresie adekwatnym dla niniejszej oceny) nie przewiduje przeprowadzania procesu dotyczącego ustalenia wyniku egzaminu w drodze postępowania administracyjnego kończącego się decyzją. Sprawą indywidualną jest natomiast dokonanie wpisu na listę aplikantów adwokackich lub odmowa tego wpisu, przy czym komisja egzaminacyjna w tym przedmiocie nie podejmuje żadnego rozstrzygnięcia, gdyż jest to wyłączna kompetencja właściwej okręgowej rady adwokackiej jako jednostki organizacyjnej samorządu adwokackiego (art. 75 ust. 3 p.o.a.) - Komisja egzaminacyjna działa przy Ministrze Sprawiedliwości jako organie administracji publicznej. Nie jest organem lub podmiotem, powołanym z mocy ustawy lub porozumienia, uprawnionym do załatwiania spraw indywidualnych w drodze decyzji administracyjnych. Dopiero uchwała właściwej okręgowej rady adwokackiej jest decyzją administracyjną w rozumieniu art. 1 § 1 pkt 2 w związku z art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., powoływanej dalej jako k.p.a.) i art. 7 § 1 k.p.a., gdyż zawiera wszystkie istotne elementy indywidualnego aktu administracyjnego. Kompetencja do ustalenia wyników kandydata i ogłoszenia wyniku egzaminu konkursowego przysługuje tylko i wyłącznie komisji egzaminacyjnej, a nie Ministrowi Sprawiedliwości, co wynika wprost z treści art. 75j ust. 1 p.o.a. Minister Sprawiedliwości jedynie zawiadamia okręgowe rady adwokackie o wynikach ww. egzaminu oraz publikuje w Biuletynie listę osób, które uzyskały pozytywny wynik egzaminu (art. 75j ust. 3 p.o.a.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty