25.11.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. II GSK 524/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Jerzy Sulimierski Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. O. P. SA w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1759/07 w sprawie ze skargi N. O. P. SA w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1759/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę N. O. P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, z następującym uzasadnieniem.

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2006 r., N. O. P. S.A. w W. wniosła do Zarządu Dróg Miejskich w W. o wydanie decyzji zezwalającej na dalsze zajęcie pasa drogowego ul. G. A. w rej. ul. B. G., w celu umieszczenia dwustronnego nośnika reklamowego o łącznej powierzchni 36 m2 na okres od dnia [...] lutego 2007 r., na kolejne 18 miesięcy tj. do dnia [...] sierpnia 2008 r.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] Zarząd Dróg Miejskich w W. działając w imieniu Prezydenta m. st. Warszawy, odmówił wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego (drogi powiatowej) ul. G. A. w rej. ul. B. G. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 19 ust 5, art. 39 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115 ze zm.) - dalej: ustawa o drogach publicznych - oraz art. 104 k.p.a.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że zasadą jest nieumieszczanie urządzeń niezwiązanych z funkcjonowaniem drogi w pasie drogowym, a proponowana reklama powoduje dekoncentrację kierowcy i odwraca jego uwagę do sytuacji na drodze. Jest to groźne dla uczestników ruchu drogowego, którego natężenie się wzmaga. W porannym szczycie natężenie ruchu we wnioskowanym przez Spółkę miejscu wynosi 900 pojazdów na godzinę zaś w szczycie popołudniowym - 1480 pojazdów na godzinę. Tablica reklamowa znajduje się 10 m od krawędzi jezdni i 4 m od torów tramwajowych. Wobec powyższego nie zachodzą przesłanki, które pozwoliłyby uznać, że zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek przemawiający za lokalizacją reklamy w tym miejscu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne