05.09.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 września 2008 r., sygn. II GSK 299/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska (spr.) NSA Jerzy Sulimierski Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 5 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. O. P. SA w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 10 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1242/07 w sprawie ze skargi N. O. P. SA w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 10 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1242/07 oddalił skargę N. O. P. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 20 października 2006 r. do Zarządu Dróg Miejskich w W. (dalej: ZDM) wpłynął wniosek N. O. S.A. z siedzibą w W. o wydanie zezwolenia na dalsze zajęcie pasa drogowego Trasy A. K. w rej. ul. T., pod nośnik reklamowy jednostronny o łącznej powierzchni reklamowej 48 m2, na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. Do wniosku dołączono poprzednią decyzję o zezwoleniu na umieszczenie reklamy w terminie od 27 maja 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. oraz plan sytuacyjny z zaznaczeniem miejsca umieszczenia reklamy.

Prezydent W., z upoważnienia którego działał dyrektor ds. zarządzania ZDM, decyzją z dnia [...] marca 2007 r., wydaną na podstawie art. 19 ust. 5, art. 39 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, dalej: udp), art. 104 k.p.a., odmówił wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego (drogi krajowej) ul. A. K. w rej. ul. T. w celu umieszczenia w nim obiektu reklamowego.

W motywach decyzji organ podał, że stan faktyczny sprawy (w porównaniu do wcześniejszej decyzji zezwalającej na lokalizację reklamy) uległ istotnej zmianie. Organ wskazał, że przy rozpoznaniu wniosku strony skarżącej wzięto pod uwagę dopuszczalny limit prędkości na odcinku drogi, przy którym skarżąca wnioskuje umieszczenie reklamy, dane dotyczące utrzymywania się natężenia ruchu drogowego w tym rejonie oraz stałej tendencji wzrostu liczby wypadków drogowych (na poziomie 8,8% pomiędzy 2004 a 2005 r.). W toku postępowania administracyjnego organ pierwszej instancji zgromadził między innymi wyniki badań natężenia ruchu w porannym szczycie, opinię w sprawie zagrożeń kierujących pojazdami wynikających z umieszczenia reklam w pasach dróg w W., szczegółowy plan sytuacyjny, wymiary reklamy oraz charakterystykę reklamy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne