10.06.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2008 r., sygn. II GSK 161/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 23 stycznia 2007 r. sygn. akt III SA/Kr 189/06 w sprawie ze skargi W. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia pasa drogowego do stanu poprzedniego i nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. akt II SA/Kr 189/06 oddalił skargę W. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] listopada 2005 r., nr [...] w przedmiocie przywrócenia pasa drogowego do stanu poprzedniego i kary pieniężnej.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. w wyniku odwołania złożonego przez W. W. od decyzji wydanej z upoważnienia Zarządu Województwa M. przez Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich z dnia [...] lipca 2005 r. w sprawie przywrócenia pasa drogowego do stanu poprzedniego drogi wojewódzkiej nr [...] w B., ul. K. W. i wymierzenia kary pieniężnej za umieszczenie tablicy reklamowej - w wysokości 895,56 złotych - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu [...] kwietnia 2004 r. podczas rutynowej kontroli pasa drogowego drogi wojewódzkiej Nr [...] pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich w K. stwierdzili, że w pasie drogowym w miejscowości B., ul. K. W. została umieszczona tablica reklamowa dwustronna o powierzchni 2,04m2 x 2 o treści: "R. S. C. M. U. M. A.". W postępowaniu administracyjnym właściciel reklamy W. W. wyjaśnił, że nie zgadza się z tym, aby miał obowiązek ponosić opłaty z tytułu umieszczenia tej tablicy, bowiem umieścił ją na swoim budynku i z tego względu uważa, że na swoim budynku może robić, co chce. Organu ustalił, że przedmiotowa tablica była umieszczona w okresie od [...] kwietnia 2004 r. do dnia wydania decyzji przez organ I instancji, tj. do dnia [...] lipca 2005 r., że została przytwierdzona do budynku własności W. W. i umieszczona nad chodnikiem, oraz że W. W. nie uzyskał zezwolenia na jej umieszczenie i nie starał się o uzyskanie takiego zezwolenia. Poza sporem, w ocenie organu, pozostawały też wymiary tablicy z dwustronnym napisem, a także zastosowane stawki opłat za umieszczanie reklam. Zdaniem organu II instancji - zgodnie z treścią art. 4 pkt 1 ustawy o drogach publicznych - pas drogowy obejmuje także przestrzeń nad powierzchnią wydzielonego liniami granicznymi gruntu, w którym zlokalizowane są droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą i z tej definicji pasa drogowego wynika, że W. W. umieścił przedmiotową reklamę w pasie drogowym. Z kolei na charakter umieszczonej tablicy jako reklamy - wg organu - wskazuje definicja reklamy zawarta w art. 4 pkt 23 ustawy o drogach publicznych. Skoro, na mocy art. 40 ust. 1 tej ustawy zajęcie pasa drogowego na cele inne niż związane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, a takiego zezwolenia W. W. nie uzyskał, to zgodnie z art. 40 ust. 12 ustawy o drogach publicznych zarządca drogi ma obowiązek wymierzyć karę pieniężną w wysokości 10 - krotności opłaty ustalanej według art. 40 ust. 4-6 ustawy o drogach publicznych. Nadto organ II instancji podkreślił, że konstrukcja powołanych przepisów wyłącza możliwość stosowania tzw. "uznania administracyjnego" i zwrócił uwagę, że do obliczenia wysokości wymierzonej kary przyjął stawkę opłaty określoną w Uchwale Nr [...] Sejmiku Województwa M. z dnia [...] czerwca 2004 r. - w sprawie stawek opłaty za zajmowanie pasa drogowego dróg województwa m. na cele nie związane z potrzebami dróg lub ruchu drogowego, która zgodnie z treścią tej uchwały wynosi 0,10 złotych/dzień/m2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne