07.11.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2008 r., sygn. II GSK 455/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia NSA Andrzej Kuba Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 listopada 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1429/07 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustanowienia biegłym sądowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 listopada 2007 r. o sygnaturze akt VI SA/Wa 1429/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę M. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2007 r. o nr [...] w przedmiocie odmowy ustanowienia biegłym sądowym. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Prezesa Sądu Okręgowego w Ł. z dnia [...] stycznia 2007 r. o nr [...]. Poprzednie podjęte w sprawie decyzje (Prezesa Sądu Okręgowego w Ł. z dnia [...] października 2004 r. i Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2005 r.) zostały uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2005 r., sygn. akt VI SA/Wa 490/05, z uwagi na konieczność przeprowadzenia przez organy administracji dodatkowego postępowania dowodowego.

Sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że Sąd Rejonowy w Ł. oddalił w sprawie o sygn. akt XVI P 185/96 powództwo skarżącej o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pozwany P. Z. O. Z. w Ł. Z materiału dowodowego zawartego w aktach wspomnianej sprawy cywilnej wynika, że M. W. dokonywała w ostatnim okresie pracy niezgodnych z rzeczywistością wpisów do prowadzonej w placówce służby zdrowia dokumentacji (w tym historii chorób pacjentów), naruszała dyscyplinę pracy poprzez spóźnianie się do miejsca pracy i wcześniejsze jego opuszczanie, będąc na zwolnieniu lekarskim taką samą pracę świadczyła za wynagrodzeniem na rzecz innego pracodawcy, a ponadto w kierowanej przez siebie placówce służby zdrowia skarżąca wprowadzała złą atmosferę, zastraszając swoich podwładnych zwolnieniami i likwidacją miejsca pracy. Zarówno apelacja od powyższego wyroku, jak i kasacja od wyroku oddalającego apelację zostały oddalone. Oddalona została także skarga M. W. o wznowienie wspomnianego postępowania cywilnego. Powyższe oznaczało, że M. W. nie spełniała przesłanki rękojmi należytego wykonywania obowiązków biegłego. Oceny tej nie zmieniała odpowiedź Dyrektora S. P. Z. O. Z. w Ł. na zawarte w piśmie z dnia 6 października 2006 r. pytanie organu I instancji, z której wynikało, że poza wypowiedzeniem umowy o pracę nie były prowadzone wobec skarżącej żadne inne postępowania. Na zmianę tej oceny nie wpływały ponadto dowody z dokumentów przedstawione przez skarżącą (pismo H. K. z dnia 12 stycznia 2003 r., oświadczenie E. B. z dnia 14 stycznia 2003 r., rekomendacje osób ze środowiska lekarskiego), a także dowody z zeznań świadków H. K. i E. B.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne