Wyrok NSA z dnia 17 września 2008 r., sygn. II GSK 292/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 3 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. D. G. i A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 13 września 2007 r. sygn. akt II SA/Bk 466/07 w sprawie ze skargi R. D. G. i A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty eksploatacyjnej za wydobytą bez koncesji kopalinę 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznawania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w B., 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz skarżących R. D. G. i A. G. kwotę 34 077 (słownie: trzydzieści cztery tysiące i siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wojewoda Ł. decyzją z dnia [...] lutego 2001 r., nr [...] udzielił A.S. koncesji na wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża "D. I". Decyzją Wojewody P. z dnia [...] sierpnia 2002 r., nr [...] koncesja została przeniesiona na rzecz R.D.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą P.W. "G.-K." w Ł..
Starosta Ł. decyzją z dnia [...] marca 2007 r., nr [...] ustalił R.G. opłatę eksploatacyjną w wys. 5.735.310 zł za wydobytą kopalinę - kruszywo naturalne bez wymaganej koncesji z położonych na gruntach wsi D. działek nr: 791, 793, 794,795, 798 i 799 stanowiących własność R.G. i A.G..
Po rozpatrzeniu odwołania strony, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., decyzją z dnia [...] maja 2007 r., nr [...] utrzymało w mocy decyzję Starosty Ł..
Uzasadniając swoją decyzję SKO wskazało, że organ I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie o całokształt zebranego w sprawie materiału dowodowego. Kolegium nie podzieliło zarzutu naruszenia art. 85a ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 ze zm.) poprzez jego błędne zastosowanie, ponieważ zgodnie z ust. 1 cyt. przepisu, w razie wydobywania kopaliny bez wymaganej koncesji lub z rażącym naruszeniem jej warunków właściwe organy ustalają, w drodze decyzji, prowadzącemu działalność gospodarczą, opłatę eksploatacyjną w wysokości osiemdziesięciokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny, pomnożonej przez ilość wydobytej w ten sposób kopaliny, stosując stawki obowiązujące w dniu wszczęcia postępowania. W ocenie SKO powyższy przepis obliguje właściwy organ (Starostę Ł.) do ustalenia prowadzącemu bezprawną działalność podwyższonej opłaty eksploatacyjnej. Opłata ta dotyczy kopaliny, na której wydobycie przedsiębiorca uzyskał wymagane prawem zezwolenie (koncesję).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty