07.04.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2008 r., sygn. II GSK 512/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 7 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 września 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 254/07 w sprawie ze skargi A.Z. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 21 września 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.Z. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację radcowską uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu oraz zasądził od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącej A.Z. kwotę 200 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd I instancji przyjął następujące ustalenia.

I

A.P. /później z męża Z./ w dniu 8 lipca 2006 r. przystąpiła do egzaminu konkursowego na aplikację radcowską przed Komisją Egzaminacyjną działającą na obszarze Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w W.

Uchwałą nr [...] z dnia [...] lipca 2006 r. Komisja Egzaminacyjna ustaliła wynik egzaminu konkursowego na 189 punktów, co zgodnie z przepisem art. 339 ust. 3 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm., dalej zwana u.r.pr.), oznaczało negatywny wynik tego egzaminu.

Skarżąca złożyła odwołanie od uchwały Komisji Egzaminacyjnej. Wniosła o ustalenie, że wynik jej egzaminu był pozytywny. Wskazała, iż błędnie ocenione zostały udzielone przez nią odpowiedzi na pytania nr: 32, 36, 58, 74, 76, 121, 173, 202, 209 i 249 i przedstawiła swoje zarzuty dotyczące tych pytań. Podniosła, że wobec nieprecyzyjności 10 pytań testowych organ winien zaliczyć udzielone odpowiedzi na korzyść osób zdających i zwróciła uwagę, że zakwestionowane pytania budzą wątpliwości nie tylko w ocenie skarżącej, ale również w ocenie orzecznictwa i doktryny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty