Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2008 r., sygn. II FSK 1223/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), WSA del. Sławomir Presnarowicz, Protokolant Katarzyna Pawłowska, po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 955/06 w sprawie ze skargi G. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, sygn. akt I SA/Gl 955/06, oddalił skargę G. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 marca 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r.
1. Decyzją z dnia 27 kwietnia 2005 roku, nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. określił G. W. wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. w kwocie 18.729,00 zł. oraz odsetki za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na ten podatek w kwocie 325,90 zł. Z ustalonego w sprawie stanu faktycznego wynikało, że podatnik złożył dwa zeznania za 1999 r.: PIT- 32 w [...] Urzędzie Skarbowym w C., w którym wykazał dochody z działalności gospodarczej- B. W. N. "E." oraz PIT- 30 w Urzędzie Skarbowym w Z., w którym wykazał dochody ze stosunku pracy oraz działalności wykonywanej osobiście. W trakcie przeprowadzonego postępowania ustalono, że dokumentacja podatkowa za 1999 rok zaginęła, gdyż znajdowała się ona w skradzionym podatnikowi w dniu 3 sierpnia 2001 r. samochodzie, który następnie został spalony, co potwierdzono postanowieniem Prokuratury dla Miasta C. z dnia 10 września 2001 r. o umorzeniu postępowania. Ze względu na brak dowodów (podatkowej księgi przychodów i rozchodów, faktur sprzedaży oraz zakupu), organ kontroli przeprowadził czynności sprawdzające w przedsiębiorstwach wskazanych przez podatnika, w wyniku których ustalił: łączną kwotę przychodów z działalności gospodarczej, kwotę przychodów ze stosunku pracy, kwotę przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście w ramach umowy o dzieło i zlecenia, kwotę kosztów uzyskania przychodów. W wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających, a także przedłożonych przez podatnika duplikatów faktur VAT, uzyskał dodatkowe informacje o wykonywanych usługach przez podwykonawców na rzecz BWN "E.", a dotyczących uzyskanego przychodu z działalności gospodarczej. Nie mogąc jednak w całości przyporządkować poszczególnych kosztów usług obcych do konkretnej sprzedaży, organ pierwszej instancji ustalił wskaźnik procentowy tych kosztów, odnosząc się do konkretnej sprzedaży, wynoszący 25,73%. W oparciu o ww. wskaźnik określił wielkość zakupu usług obcych w zakresie wyceny nieruchomości za poszczególne miesiące 1999 r. w drodze oszacowania, przy czym za miesiące w stosunku do których podatnik przedstawił duplikaty faktur VAT, a których ustalone koszty usług obcych były niższe albo ich nie określono, koszty te przyjęto z przedłożonych przez podatnika duplikatów faktur VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty