Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2008 r., sygn. I FSK 1535/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jan Zając, Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 czerwca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 635/07 w sprawie ze skargi B. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 stycznia 2007 r. nr ... w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz B. S.A. w W. kwotę ... złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 20 czerwca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 635/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi B. SA w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 23 stycznia 2007 r. nr ... w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z 25 kwietnia 2006 r. nr ..., stwierdził, że uchylone akty nie mogą być wykonane w całości oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że wnioskiem z 26 stycznia 2006 r. (złożonym tego samego dnia) skarżąca zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, podając, iż w związku z prowadzoną działalnością leasingową wystawia faktury VAT dokumentujące sprzedaż krajową w ilości przekraczającej 10 tysięcy faktur miesięcznie i taką samą ilość kopii faktur w formie papierowej w skali 1:1, co stwarza problem z gromadzeniem i przechowywaniem tak dużej ilości dokumentów. W związku z tym zdaniem spółki nie jest zabronione wystawianie i przechowywanie kopii faktur w formie elektronicznej, bowiem żaden przepis nie wymaga nośnika papierowego do ich przechowywania. Nie jest również uregulowana kwestia formatu czy rozmiaru, w jakim wystawiane są faktury, zatem decyzja o zmniejszeniu tego formatu należy do podatnika. W opinii spółki dopuszczalne jest przeniesienie papierowych kopii faktur na nośniki elektroniczne, pozwalające w sposób trwały zachować wymagane dane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty